Curăţele 2002 - Săgeata Auşeu 2-1 (0-1) Teren: Cresuia Gazon: acceptabil Spectatori: aproximativ 200 Marcatori: Jurcă `74, Crişan `81 / Gheczi `45 Remarcaţi: Crişan, David / Ficuţ, Lazăr Cartonaşe galbene: Lăzuran, Oraş / Noje, Fildan, Mureşan, Ficuţ, Caba Curăţele 2002: Moghiş - S. Olteanu (`42 Popa, `51Boruţ), David, Fâşie - cpt., Lăzuran, Crişan, Flore (`90+1 Buha), Carţiş, Oraş (`90+2 Bodin), Balint (`68 Jurcă), Rotaru. Antrenor: Culiţa Burz. Săgeata Auşeu: Lazăr - Urs, Cazan, Noje, Cacaraza (`73 Fildan), Mureşan, Ficuţ, Gheczi (`64 Ardelean), Caba, Vancea, Simionaş. Antrenor: Auraş Gagu. Arbitri: Laurenţiu Danşa - la centru, Ciprian Fechetea şi Alin Cearnău - asistenţi. Observator AJF: Marius Omuţ (extrem de exigent cu disciplina pe teren). Două dintre protagonistele luptei pentru promovare în Divizia D, Curăţele 2002 şi Săgeata Auşeu, au oferit un joc cu multe faze de poartă, antrenant, care a ţinut spectatorii prezenţi la terenul din Cresuia cu sufletul la gură până la final. Partida a început cu atacuri curajoase ale ambelor formaţii, gazdele ratând prin Lăzuran `13 şi `31, Balint `35, iar oaspeţii au ripostat prin Vancea `25, Gheczi `27 şi Caba `29, `44. Spiritele s-au încins înspre sfârşitul primei reprize, în minutul 40, când Oraş, scăpat singur spre poarta aleşdenilor, a fost "cosit" în careu, dar "centralul" n-a acordat lovitură de la 11 metri, aşa cum s-ar fi cuvenit. De altfel, la pauză, observatorul partidei a recunoscut că se impunea acordarea unui penalty. Conduşi la pauză după reuşita lui Gheczi, curăţălanii i-au introdus pe Boruţ (uşor accidentat) şi pe Jurcă, care au mai dinamizat jocul. Acesta din urmă a şi restabilit egalitatea, iar în minutul 81, micuţul Crişan a şutat bine de la 20 de metri sub bară, consfinţind succesul nesperat al gazdelor. Partida s-a încheiat în uralele gazdelor care l-au sufocat cu îmbrăţişări şi felicitări pe autorul golului victoriei, în timp ce oaspeţilor, copleşiţi de tristeţe, parcă nu le venea să creadă că au putut pierde un joc pe care l-au avut la îndemână.