Pe Stadionul „Eugen Popescu” din Târgovişte, în faţa a aproximativ 2.000 de specatori, echipa din localitate a învins Luceafărul cu 2-1 (2-0) menţinându-se în continuare în lupta pentru promovare. Jocul a contat pentru etapa a 31-a din Liga a II-a la fotbal.

După cum o arată şi scorul, partida de la Târgovişte a avut două reprize distincte. Bihorenii au avut o prestaţie modestă în prima parte, perioadă în care a încasat şi cele două goluri. Scorul a fost deschis în minutul 32, Crinel Stoica finalizând cu un şut din demi-vole. Din păcate, a doua reuşită a gazdelor a căzut foarte prost, ea venind în prelungirile primei reprize atunci când are rolul demoralizator cel mai puternic. A marcat Cristian Cherchez dintr-o lovitură de penalty corect acordată. În repriza secundă evoluţia orădenilor s-a îmbunătăţit şi au apărut şi ocaziile la poarta gazdelor. Cea mai importantă a fost ratată de Matei în minutul 64. Totuşi, în ultimul minut de joc, Constantin Roşu a izbutit să reducă din diferenţă. Au urmat patru minute de prelungiri în care bihorenii au alergat după egalare, dar, pe fondul tragerilor de timp ale echipei gazdă, aceasta nu a mai venit. În etapa următoare Luceafărul va sta, deoarece ar fi trebuit să evolueze cu CSM Râmnicu Vâlcea, formaţie retrasă din campionat.

Luceafărul Oradea: Goia - Bedea, Hlinca, Fl. Cordoş, Ban - Chiş Toie, Codoban (83 Balla), Feher - C-tin Roşu (cpt.), M. Matei (80 Costea), Arnăutu (75 Cuc).

Antrenor: Alexandru Kiss.

Chindia Târgovişte: Căbuz - Martac, Ispas, Vătavu, C. Dinu (24 C. Stoica) - Pătru (cpt.), L. Mihai, Dumitraşcu, Pencea - Cr. Neguţ, Cherchez.

Antrenor: Nicolae Croitoru.

Alte rezultate din etapa a 31-a: UTA - Olimpia Satu Mare 2-0 , ASU Poli Timişoara - Juventus Bucureşti 2-1, Metalul Reşiţa - Academica Clinceni 1-1, Dacia Unirea Brăila - CS Mioveni 1-0, Foresta Suceava - FC Braşov 0-0. Astăzi, de la ora 17.00, se dispută CS Baloteşti - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Unirea Tărlungeni - Dunărea Călăraşi 0-3 (la masa verde). CS Afumaţi a stat.

15.CS Baloteşti      26      7        6        13      32-45 27

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

16.Metalul Reşiţa   28      6        2        20      30-59 20

17.CSM Rm. Vâlcea*      27      4        6        17      16-49 18

18.Unirea Tărlungeni*      28      2        5        21      15-63 3

* Echipe retrase din campionat în această iarnă, care vor pierde partidele cu 0-3.

** Din campionat va mai retrograda doar o echipă.

*** Primele două clasate promovează direct, iar locul al 3-lea va juca baraj cu ocupanta poziţiei a 12-a din Liga I.