Tânăra echipă a Oşorheiului şi-a valorificat ieri avantajul terenului propriu şi, după multă vreme, a evadat din zona locurilor retrogradabile direct. La capătul unui meci foarte disputat, formaţia antrenată de Gheorghe Silaghi a dispus cu 2-1 (1-1) de CS Iernut, o contracandidată la menţinerea în eşalonul trei.

Mureşenii au marcat primii dintr-o lovitură de la 11 metri, transformată de Ungur (32), dar înaintea pauzei Bercea (44) a restabilit egalitatea (1-1). Golul victoriei, altfel meritate, l-a reuşit un alt jucător transferat în pauza competiţională, fundaşul Mintaş (75). CS Oşorhei a încheiat partida în inferioritate numerică, portarul Higyed, avertizat prima dată la faza penalty-ului, văzând al doilea cartonaş galben în minutul 89 pentru trageri de timp.

Antrenorul Gheorghe Silaghi a mizat pe Higyed - R. Pop, Gal, Mintaş, Lorincz - Haş (85 F. Buz), Ferik, Gergely (85 Săvescu), Bercea, Sg. Ban (87 Mocskola), Sumălan (78 Petricău).

Arbitri: Victor Hurducaş (Cluj) - la centru; Daniel Popa (Aiud), Andrei Mutu (Alba Iulia) - asistenţi. Observatori FRF: Szekely Zoltan (Baia Mare), Birtalan Attila (Crasna).

Alte amănunte în ediţia de luni a ziarului.

Rezultatele celorlalte partide jucate ieri:

ASA Târgu Mureş II - Metalurgistul Cugir 1-3

Marcatori: Dulap (86) / Şuteu (36, 90+1), Şaucă (49)

1.Metalurgistul Cugir       17      11      2        4        40-16 35

---------------------------------------------------------------------------------------------------

* Va promova echipa de pe locul I la finalul sezonului

** Vor retrograda direct echipele de pe locurile 13-15, dar şi cel mai slab loc, 12, după calcularea rezultatelor înregistrate cu echipele aflate pe locurile 1-11.