La 48 distanţă de la eşecul suferit pe terenul liderului Ligii Naţionale, CSM CSU a reuşit să se adune şi să dispună la Arena "Antonio Alexe" de BC Timişoara, scor 82-72 (26-16, 16-14, 22-22, 18-20).

Campioana a alternat momentele foarte bune cu altele mai modeste şi după un început echilibrat s-a distanţat la zece "lungimi" la finalul primului sfert (26-16). CSM a controlat sfertul secund, chiar dacă oaspeţii au încercat să revină, astfel că la pauză tabela indica 42-30 în favoarea amfitrionilor. La reluare, orădenii au mai slăbit ritmul, permiţând adversarului să se apropie la o posesie la un moment dat, însă şi-au revenit la timp şi s-au desprins la opt puncte (64-52) cu zece minute înainte de final. CSM CSU a abordat în forţă ultima repriză, cu un parţial de 14-0, pentru ca în minutul 35 diferenţa să ajungă la 22 de puncte!  În timpul rămas, timişorenii au redus proporţiile scorului pe fondul relaxării gazdelor, încheind partida la zece puncte în spatele acestora (82-72).

CSM CSU Oradea: Sean Morgan Denison 17 puncte, Wiliam Edward Franklin 15, Andrei Mandache 13, Uros Lucic 10, Titus Nicoară 9, Bogdan Ţîbîrnă 7, Sean Antwan Barnette 6 şi Muhamed Pasalic 5 puncte.

BC SCM Timişoara: Octavian Popa Calotă 11 puncte, Ionuţ Florian Draguşin 11, Nikola Otasevic 11, Lucas Tohătan 11, Alin Dragoş Andrieş 10, Adrian Diaz 9 şi Milos Komatina 9 puncte

Într-un alt joc din grupa 1-6, CSU Sibiu a învins Steaua cu 76-55. Meciul BCM U Piteşti - U BT Cluj s-a disputat aseară, după închiderea ediţiei.