Ezitantă în campionat, CSM CSU Oradea continuă să impresioneze în cupele europene. Campioana României a câștigat prima manșă a dublei cu Muratbey Usak Sportif, din FIBA Europe Cup, scor 82-72 (25-15, 11-20, 21-21, 25-16), care-i conferă şanse reale de a accede în faza următoare.

Cu Mirkovic, Mandache, Zeno, Nicoară și Denison în formul de start, echipa orădeană s-a instalat la conducere şi a încheiat prima repriză cu zece "lungimi" avans (25-15). Gazdele n-au mai repetat jocul bun în primele cinci minute din sfertul doi, când nu au marcat niciun coş din acţiune, permiţând turcilor să egaleze la 28. Totuşi, pauza i-a găsit pe orădeni cu un avantaj minim (36-35). Echilibrul a caracterizat sfertul trei, echipele succedându-se la conducere, dar fără a se desprinde. Ecartul de un punct în favoarea CSM CSU (57-56) s-a păstrat înaintea secvenţei decisive. Orădenii s-au apărat tot mai bine şi au aruncat tot mai precis, astfel că au ajuns să conducă şi cu 12 puncte (80-68). În cele din urmă, diferenţa finală a fost puţin mai mică (82-72), dar importantă în perspectiva returului din 22 februarie din Turcia.

Până atunci, CSM CSU are un hop dificil sâmbătă, de la ora 20.00, tot pe teren propriu, cu U BT Cluj, liderul Ligii Naţionale.

Principalele date statistice:

Recuperări 36-42;

Pase decisive 25-12

Procentaj aruncări de 2 puncte: 49%-41%

Aruncări de 3 puncte 46%-29%;

Aruncări libere: 75%-79%.

CSM CSU Oradea: Muhamed Pasalic 25 puncte, Sean Denison 18, Martin Zeno 13, Titus Nicoară 8, Branko Mircovic 5, Andrei Mandache 5, Uros Lucic 5 şi Bogdan Ţîbârnă 1 punct.

Au mai jucat: Cătălin Petrişor, Bogdan Nicolescu şi Rareş Paşca.

Antrenor: Cristian Achim.

Muratbey Usak Sportif: D`Angelo Harrison 16 puncte, Rolands Freimanis 16, Elias Auguste 9, Sarunas Vasiliauskas 8, Berkay Candan 8, Hakan Demirel 8, Ekene Ibakwe 4 şi Shaquille McKissic 3 puncte.

Antrenor: Ozan Bulkaz.

Arbitri: Gianluca Mattioli (Italia), Arnis Ozols (Letonia) şi Jonusz Calik (Polonia).

Comisar FIBA Europe: Kamen Toshev (Bulgaria).