Cel mai atractiv duel al etapei a 25-a din Liga Națională de baschet masculin s-a terminat cu victoria echipei campioane care a dispus de Steaua București cu scorul de 80-72 (24-27, 14-18, 17-11, 25-16) într-un meci ce a avut loc la Arena „Antonio Alexe”. Succesul a fost posibil grație evoluției excelente avute de orădeni în repriza secundă.

A fost o nouă partidă în care americanul Martin Zeno a dat recital marcând din orice poziție și totalizând la final 28 de puncte. Alte două piese din angrenajul roș-albaștrilor, Muhammed Pasalic și Andrei Mandache, au funcționat la turație optimă fiecare înscriind câte 15 puncte. Acești trei jucători au marcat 11 din cele 13 coșuri de trei puncte înscrise de echipa orădeană contribuind astfel decisiv la procentajul de 62% rar întâlnit la un asemenea nivel.

Dezlănțuiți în startul secvenței decisive

Debutul de joc a fost total nefavorabil echipei gazdă care timp de 3 minute nu a înscris nici măcar un punct dar a încasat nu mai puțin de 9. Orădenii și-au revenit și au izbutit un parțil de 14-4 în următoarele trei minute, fapt ce le-a permis să treacă la conducere (14-13 în minutul 6). Totuși, până la finalul secvenței inaugurale echipa din Capitală s-a menținut la conducere astfel că tabela de marcaj indica 24-27 după primele 10 minute. Partea a doua a fost la fel de echilibrată ca și prima cu mențiunea că Steaua a rămas în continuare formația care a condus ostilitățile chiar dacă la o diferență minimă. Ecartul de 7 puncte (38-45) înregistrat la pauză s-a menținut până spre finalul sfertului al treilea (47-53 în minutul 26) moment în care s-a declanșat „furia” leilor roșii. Cu un nivel de combativitate extrem de ridicat, CSM CSU Oradea a întors rezultatul și s-a distanțat la 10 puncte (71-61) până în minutul 35. Din acel moment și până la final gazdele s-au limitat la a conserva avantajul fără a mai forța așa cum o făcuseră în debutul secvenței decisive. Așadar succes fără dubii pentru echipa pregătită de Cristian Achim care a depășit un adversar dificil grație jocului colectiv extrem de bun și a procentajului excelent la aruncările de la distanță. De menționat și prestația lui Will Franklin care, deși a înscris doar 3 puncte, a oferit 10 pase decisive coechipierilor săi. În etapa următoare, CSM CSU va evolua în deplasare cu BCM U Pitești miercuri de la ora 18.45 (Digi Sport) într-un joc important pentru ierarhia finală a sezonului regulat. Cele două formații sunt vecine de clasament, CSM CSU locul al 4-lea cu 32 de puncte după 11 victorii și 10 înfrângeri și BCMU locul al 5-lea cu 31 de puncte după 10 succese și 11 eșecuri.

CSM CSU Oradea: Zeno 28 (5×3p), Mandache 15 (3), Barnette 5 (1), Petrişor, Nicoară 5, Denison 7, Ţîbîrnă 2, Pasalic 15 (3), Nicolescu, Franklin 3 (1). Antrenor: Cristian Achim.

Steaua București: Negoiţescu, Szijártó 4 (1×3p), Curry 11 (3), Fraseniuc 9 (1), Malesevic 15 (3), Runkauskas 8 (2), Baciu 8, Dudzinski 9 (3), Falker 8. Antrenor: Jukka Mikael Toijala.