Campioana şi-a revenit la timp după un eşec drastic în Liga Campionilor şi a câştigat derbyul etapei a 16-a din Liga Naţională la baschet masculin. După un meci spectaculos şi antrenant, CSM CSU Oradea a depăşit rivala Steaua CSM Bucureşti, cu 81-74 (18-22, 18-13, 34-13, 11-26), în Arena "Antonio Alexe".

Orădenii au început ezitant meciul, permiţând steliştilor să fie la conducere la sfârşitul primului sfert (22-18), graţie, în principal, lituanianului Runkauskas, autor a 11 puncte în primele zece minute. Sfertul al doilea a coincis cu revirimentul gazdelor, care au preluat conducerea (23-22) în minutul 12. Oaspeţii au revenit în avantaj, dar pentru o scurtă perioadă, pentru că, după un parţial de 9-0, CSM CSU a trecut la conducere (34-30), cu două minute înainte de pauză. Steaua a ripostat iar (34-35), dar la jumătatea partidei gazdele se aflau la conducere (36-35).

Repriza a treia a fost de vis pentru echipa antrenată de Cristian Achim, care a avut o eficienţă de invidiat (34 puncte) şi o apărare agresivă, cu Mandache în prim-plan, împiedicând adversarul să înscrie mai mult de 13 puncte. 22 de puncte (66-44 şi 70-48) a fost diferenţa maximă între cele două echipe şi se părea că meciul e complet jucat. Orădenii s-au relaxat în ultima parte a meciului şi steliştii au redus diferenţa până la şase "lungimi" (78-72) cu 12 secunde înainte de final. Încercările oaspeţilor de a pierde la o diferenţă mai mică decât au câştigat în tur (90-86) s-au dovedit zadarnice, campioana gestionând bine ultimele secvenţe ale întâlnirii (81-74).

A fost a treia victorie consecutivă pentru CSM CSU, care miercuri de la ora 19.30, susţine un alt meci important, în Liga Campionilor, cu finlandezii de la Kataja, în penultima etapă din faza grupelor. În schimb, Steaua a cedat a doua oară consecutiv în întrecerea internă, pierzând şi primul loc în favoarea U BT Cluj.

CSM CSU: Mirkovic 19 puncte (5x3), Denison 14 (1x3), Nicoară 12 (1x3), Zeno 10 (1x3), Mandache 8 (2x3), Pasalic 8 (2x3), Ţîbîrnă 6, Nicolescu 2, Franklin 2 puncte. Antrenor: Cristian Achim

Steaua: Runkauskas 27 (4x3), Dudzinski17 (4x3), Malesevic 8 (1x3), Long 8 (2x3), Jevtovic 6, Szijarto 5 (1x3), Negoiţescu 3. Au mai jucat: Paul, Darwiche şi Baciu. Antrenor: Claudiu Fometescu.

Arbitri: Marius Ciulin, Ciprian Stoica şi Bogdan Podar. Comisar FRB: Viorel Constantinescu.

Celelalte rezultate din runda 16:

Dinamo Bucureşti  -  Municipal Olimpic Baia Mare 87-74

Phoenix Galaţi  - SCMU Craiova 83-82

U BT Cluj  - BC CSU Sibiu 91-80.

Meciul BCMU Piteşti  -  BC SCM Timişoara s-a disputat, aseară, după închiderea ediţiei.