Surpriză plăcută în cupele europene, CSM CSU Oradea suferă în Liga Naţională de baschet masculin. Sâmbătă a pierdut 81-93 (18-25, 22-19, 22-21, 31-16) şi cu Dinamo Bucureşti, o echipă în formă, dar aflată pe locul 8, ajungând la a opta înfrângere stagională!

La conducere mai mereu până înaintea ultimei reprize, campioana nu a mai avut suflu şi precizie pe final în faţa unui adversar care astfel a bifat a treia victorie consecutivă. Startul meciului a fost favorabil orădenilor, care în minutul 5 aveau 11 puncte avans (13-2), iar la finalul primului sfert tabela indica 25-18. În următorul, CSM CSU a alternat ratările cu execuţiile precise, spre deosebire de dinamovişti tot mai siguri la aruncări. La jumătatea meciului, echipa orădeană mai avea avantaj de patru puncte (44-40), anulat ulterior de gazde, graţie jocului foarte bun făcut de Tasic, Mitchell sau Sutalo. Combatantele s-au succedat la conducere la diferenţe mici, iar înaintea secvenţei decisive, CSM CSU avea un avans de trei "lungimi" (65-62) graţie în principal aruncărilor de la distanţă ale lui Zeno, Mandache sau Mirkovic.

Ultima repriză a fost însă de coşmar pentru campioni, depăşiţi uşor în defensivă şi neinspiraţi sub panoul advers sau în zona semicercului de 6, 75 metri. Astfel, Dinamo a ajuns nu numai să preia conducerea, dar şi să majoreze avantajul, cel maxim fiind de 14 puncte (84-70). S-a terminat 93-81, un scor neverosimil, chiar dacă adversarul traversează o perioadă fastă.

Uzată fizic şi mai ales psihic după programul încărcat din toamna anului trecut încoace, CSM CSU trebuie să revină pe linia de plutire, pentru că o aşteaptă două meciuri foarte dificile pe teren propriu, mâine, de la ora 18.15, cu Muratbey Uşak Sportif, în FIBA Europe Cup, şi sâmbătă, 11 februarie, de la ora 20.00, cu U BT Cluj, liderul Ligii Naţionale.

Dinamo: Dundjerski 10 (1×3), Stănescu 7 (1×3), Sutalo 15 (3×3), Olteanu 6, Mitchell 13 (1×3), Ciotlaus, Tasic 21 (2×3), Virna 2, S. Ionescu 3 (1×3), Kilajevic 16. Antrenor: Eugen Ilie

CSM CSU: Mirkovic 17 (4×3), Martin Zeno 5 (1×2), Mandache 20 (4×3), Paşca, Nicoară 11, Denison 13, Ţibîrnă 10, Pasalic 3 (1×3), B. Nicolescu 2, Franklin. Antrenor: Cristian Achim

Arbitri: Marius Ciulin, Dragoş Nicolae, Costin Bogdănescu.

Comisar FRB: Constantin Ioan.

Celelalte meciuri ale etapei: Olimpic Baia Mare - BC SCM Timişoara 69-86; U BT Cluj - Phoenix Galaţi 95-66; BC Mureş Târgu Mureş - Steaua CSM Bucureşti 87-93; Meciul BCM U Piteşti - SCMU Craiova (Digi Sport, ora 20.00) are loc în această seară.