Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă, luni seară, scor 21-23, de reprezentativa Norvegiei, în primul meci din grupa D de la Campionatul European din Suedia. Faţă în faţă s-au aflat două echipe în reconstrucţie, dar ca în majoritatea partidelor precedente nordicele au terminat meciul învingătoare.

Elevele lui Ambros Martin au început bine meciul, cu o apărare arţăgoasă şi o varietate de aruncări în atac. Treptat însă, pe fondul unui joc static al extremelor şi cu Oana Manea anihilată, linia de 9 metri n-a mai găsit culoare de aruncare spre poarta campioanei olimpice din 2012. Neagu a fost luată om la om, Martin a aruncat-o în luptă pe Laslo, însă mezina lotului n-a avut capacitatea de a limpezi jocul României, condusă la pauză cu 13-11.

Partea a doua a jocului a fost condusă tot de handbalistele lui Thorir Hergeirsson, însă tricolorele nu au cedat. Cristina Neagu a început să-şi pună calităţile în valoare şi aduce România la un gol de Norvegia: 14-15, min. 40. România şi-a pierdut luciditatea în atac şi Norvegia a profitat, desprinzându-se la 20-15 în minutul 48. Ambros Martin a solicitat time-out, iar tricolorele au reluat cursa de urmărire. Denisa Dedu a apărat câteva mingi, iar cu trei goluri consecutive, România s-a apropiat ameninţător, 19-21 (min. 54). Cristina Neagu a tras în bară, iar în faza următoare scandinavele au înscris şi au gestionat bine finalul, impunându-se cu 23-21.

Selecţionerul Martin Ambros a declarat că micile detalii au făcut diferenţa între cele două echipe. „Cred că micile detalii au făcut diferenţa între cele două echipe. Trebuie să jucăm mai mult timp împreună pentru a avea rezultatele dorite, dar am văzut azi (n.r. partida cu Norvegia) un viitor frumos pentru echipa noastră. Este abia începutul. Diferenţa în partea a doua a fost făcută de două momente. Prima dată la 16-14, când România a ratat de la 7 metri, apoi a văzut o eliminare de 2 minute. Al doilea moment s-a produs la 21-19, când mingea aruncată de Cristina Neagu a lovit bara. Aceasta a fost diferenţa între învingători şi învinşi”, a afirmat antrenorul spaniol.

Pe durata celor 60 de minute, România s-a mişcat mai bine în apărare decât în atac. „Dacă vrei să baţi Norvegia, trebuie să joci fantastic în apărare. În atac am avut de asemenea câteva opţiuni, dar avem nevoie de timp. Ne-am pregătit doar două săptămâni înaintea acestui Campionat European, câteva jucătoare nu s-au putut antrena, dar cred că începutul a fost bun”, a adăugat Ambros.

România: Ungureanu, Dedu - portari; Udriştoiu, Szucs, Geiger 2, Pintea, Buceschi 4, Neagu 6, Florica, Laslo, Iuganu 2, Zamfir 2, Manea, Zamfirescu, Chintoan, Chiper 5. Antrenor: Ambros Martin.

Norvegia: Grimsbo, Silje Solberg – portari; Arntzen. Kristiansen 5, Skogrand, Ingstad, Mork 7, Oftedal 2, Aune, Frafjord 1, Waade, Solaas, Kurtovic 1, Herrem 5, Sanna Solberg, Tomac 1. Antrenor: Thorir Hergeirsson.

În celălalt joc din grupa D, Rusia a dispus de Croaţia cu 32-26.

ASTĂZI au loc partidele din etapa a doua: România-Rusia (ora 19.30, TVR 2, TVR HD);  Danemarca-Ungaria (ora 21.45, TVR HD).

4. Ungaria    1        0        0        1        22-27 0

ASTĂZI: Cehia-Muntenegru, Danemarca-Ungaria.

4. Spania          1          0          0          1          19-25   0

Aseară, după închiderea ediţiei s-au jucat meciurile: Serbia - Spania şi Suedia - Slovenia.

4. Polonia    1        0        0        1        22-31 0

Aseară, după închiderea ediţiei s-au jucat meciurile: Germania - Franţa şi Olanda - Polonia.

*Primele trei clasate se califică în grupele principale.