După un cantonament susținut în Băile Felix și câteva zile de vacanță în perioada sărbătorilor, echipa de handbal feminin pregătită de Doina Ardelean a disputat, miercuri seara, un joc amical în compania colegei de serie, Crișul Chișineu-Criș. La capătul unui meci în care scorul a fost pus în plan secund, CSU CSM Oradea a învins în sala de sport a Universității din Oradea cu scorul de 38-32 (17-18).

În condițiile în care orădencele vor susține primul meci oficial din 2017 chiar sâmbătă, în deplasare, cu ocupanta locului al 7-lea, Dacia Mioveni, antrenoarea Doina Ardelean a dorit să-și vadă la treabă elevele într-o partidă de verificare. Astfel partenera de antrenament i-a fost colega de serie din Chișineu Criș care se află în cantonament la Moneasa și a acceptat invitația deoarece are etapă liberă în prima rundă din acest an. Pe parcursul jocului, antrenoarea orădencelor a utilizat diferite formule de joc, astfel că oaspetele au intrat în avantaj (18-17) la pauză. În repriza secundă, grație prestației excelente avute de Ligia Puț, Aurelia Cristoaica, Irina Munteanu și Cornelia Vrabie, care au pus excelent în practică jocul pe contraatac, CSU CSM a întors rezultatul și s-a impus la o diferență de 6 goluri (38-32), care putea fi chiar mai mare. De menționat că formația Crișul Chișineu-Criș a fost ultimul adversar întâlnit într-un meci oficial în 2016. Atunci, tot pe propriul teren, bihorencele s-au impus mult mai clar, după o primă repriză excelentă, cu 41-29 (23-9). Așadar, un bun antrenament înaintea reluării sezonului oficial care aduce adversari abordabili în cele 4 meciuri rămase de disputat din turul de campionat.