Au marcat: M. Matei 20, 55, C, Roşu 57, Codoban 68 / Puşcaşu 78

Luceafărul Oradea: Began – Fl. Drăgan, Hlinca, Bactăr, I. Ban – Cuc, Feher – C. Roşu (79 Bedea), Chiş Toie, Codoban (69 D. Costea) – M. Matei (71 Arnăutu). Antrenor: Alexandru Kiss

Dacia Brăila: Bg. Olaru – Ed. Oprea, G. Niţă (cpt.), Moglan, Ghiocel (69 Nicoară), Stănciulescu – P. Ioan (62 Ciucureanu), Olenic (71 M. Dima) – Puşcaşu, Roşoagă – C. Neagu. Antrenor: Alin Pânzaru

Cartonaşe galbene: C. Roşu 57, Codoban 66, Ghiocel 61, C. Neagu 88

Arbitri: Lucian Ţiţii (Sibiu) – Patricia Samsudean (Bistriţa), Alina Mihoc (Arad)

Observatori FRF: Dan Jiga (Bistriţa), Adrian Lucaci (Arad).

La cel de-al doilea joc pe Stadionul „Iuliu Bodola”, echipa pregătită de Alexandru Kiss a arătat că se simte foarte bine reușind să înscrie din nou 4 goluri primind în același timp doar unul. De data aceasta victimă i-a fost o echipă din partea superioară a clasamentului dar care nu are gânduri de promovare. Așadar, într-un joc contând pentru etapa a 34-a din Liga a II-a, „luceferii” au învins 4-1 (1-0) pe Dacia Unirea Brăila.

Dacă în precedentele trei partide orădenii au fost nevoiți să se recunoască învinși, de data aceasta totul a funcționat la cote optime. Încă din debut gazdele au pus presiune pe adversar, iar golul nu s-a lăsat așteptat. Revenit după o accidentare, atacantul Marius Matei și-a făcut treaba în minutul 20 finalizând o acțiune din 7 metri după un duel fizic cu un apărător advers la care portarul brăilean a ezitat să iasă din poartă. Până la pauză nu au mai existat situații clare de poartă cu toate că luceferii au deținut controlul jocului. Repriza secundă a fost mult mai animată, în ultimele 45 de minute marcându-se 4 goluri. Până la golul de 2-0, fiecare formație a fost aproape să înscrie, Pușcașu de la oaspeți în minutul 48 și Codoban de la gazde în minutul 51. Același Marius Matei a majorat diferența, atacantul finalizând cu un lob pasa în adâncime trimisă la firul ierbii de Falvius Drăgan. Ieșiți la atac la acest scor, jucătorii brăileni au fost pedepsiți după doar 3 minute atunci când pe o contră Constantin Roșu a îndeplinit o simplă formalitate trimițând în poarta goală o pasă venită de la Paul Chiș-Toie. Apărarea visătoare a oaspeților a mai fost depășită o dată, în minutul 68, atunci când Claudiu Codoban a profitat de o greșeală mare a portarului Olaru. Mijlocașul de bandă a interceptat balonul în margine, a pătruns spre careu și din unghi închis a trimis cu latul în poarta părăsită. La acest scor ambii tehnicieni au făcut câte două modificări pentru a da minute și altor jucători. Oaspeții au marcat golul de onoare în minutul 77 atunci când Andrei Pușcașu a finalizat cu capul o centrare venită din corner de pe partea stângă. Până la final nu s-a mai petrecut nimic notabil astfel că „luceferii” își trec în cont cea de-a 12-a victorie stagională. De menționat faptul că ambii tehnicieni, lipsiți de grija rezultatului, au mizat pe un număr mare de tineri jucători. Astfel dacă Dacia Unirea a contat pe 5 fotbaliști U21, Alexandru Kiss a trimis 6 și a terminat cu 8 astfel de sportivi. Ultima apariție a Luceafărului în fața propriilor suporteri va ave loc miercuri, 24 mai, atunci când pe „Iuliu Bodola” va veni CS Mioveni, formație cu pretenții la promovare. Până atunci bihorenii vor evolua în deplasare, sâmbătă, 20 mai, cu Metalul Reșița, o echipă deja retrogradată.