ACS Tonic Oradea rămâne neînvinsă în turneul semifinal de junioare III organizat la Arena "Antonio Alexe", dar mai are de trecut un hop până la calificarea în faza următoare. Ieri, echipa orădeană a încheiat la egalitate, 24-24 (13-12) cu CSM Bucureşti, după un meci cu răsturnări de scor, în care gazdele au evitat înfrângerea în ultimele secunde.

După o primă repriză echilibrată, orădencele s-au desprins la 17-13 în debutul părţii secunde, iar la scorul de 20-18, în minutul 38, au ratat trei aruncări de la 7 metri consecutive, care au cântărit enorm în economia rezultatului final! Ultimele secvenţe ale partidei au fost dramatice. CSM a preluat conducerea (24-23) cu 20 de secunde rămase din joc, dar n-a reuşit să menţină avantajul. Cu o boltă de efect, Alexandra Cristea a restabilit egalitatea (24-24) cu cinci secunde înainte de final, iar la ultimul atac al oaspetelor portăriţa Tem a apărat a reuşit să pareze aruncarea. Astfel, deznodământul (ne)calificării echipei orădene va fi aflat astăzi după meciul cu CSŞ Slobozia.

ACS Tonic - CSM București 24-24 (13-12)

ACS Tonic: Renata Tem, Giula Toda - Aiana Panti 3, Carmen Comărniceanu, Fabiana Soanea, Claudia Leghezeu 1, Alexandra Cristea 7, Daria Negruț 2, Diana Borțig, Szofia Ferencz 1, Selena Dabu, Diana Boitor 10, Carmen Coita. Antrenori: Sabin Dacău, Cipriana Petric.

CSM București: Andreea Ștefan, Anne Scăunaș - Maria Nedea, Elena Ene, Rebeca Băcanu 2, Mara Stanciu, Alexandra Pițigoi 2, Roxana Toma 6, Larisa Leu 2, Giulia Ciucă, Mariana Lixandru, Irina Radu, Eva Demeter 4, Roberta Gheorghe 1, Ioana Mocanu 3, Dani Iancu 4. Antrenori: Daniela Strat; Mihaela Alupoaie.

Arbitri: Ovidiu Durnea - Florin Toacă (ambii din Timișoara). Observator FRH: Gheorghe Beldiman.