CS Oșorhei a încheiat campionatul din Liga  a III-a cu un succes pe terenul Unirii Dej. Bihorenii, scor 3-2 grație unui gol marcat în penultimul minut de joc. Un succes de consolare, pentru că echipa bihoreană a încheiat întrecerea pe loc retrogradabil.

Echipa antrenată de Gheorghe Silaghi a condus cu 2-0 după reușitele lui Bercea și Sergiu Ban dar a fost egalată spre finalul unei partidei în care toate cele cinci reușite au venit în partea secundă.

Bihorenii au avut inițiativa, cel puțin în fața porții adverse  ratând două oportunități de gol în prima repriză. La trei minute după reluare o acțiune colectivă excelentă de atac l-a lăsat pe Mădă Brecea singur cu poarta goală iar acesta a trimis în plasă de la 6 metri (0-1). În minutul 62 Haș a urmărit insistent o minge a recuperat-o și a fost faultat în careu, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Sergiu Ban. CS Oșorhei nu s-a dezmințit și a avut din nou darul de a ajuta adversarul să reintre în joc. Paul Bogdan a redus din diferență cu un sfert de oră înainte de final (1-2) pentru ca, în minutul 86, Gal să comită un henț în suprafața de pedeapsă și Florin Blaj să egaleze (2-2). CS Oșorhei a avut meritul de a crede în șansa ei în ultimele momente de joc rămase o acțiune ofensivă a dus balonul în 16 metri, până la Vali Petricău, acesta s-a înșurubat și a șutat din întoarcere, cu stângul în colțul lung reușind golul victoriei (2-3) în penultimul minut de joc. Unirea Dej a încheiat jocul în 10 oameni, după ce Blaj a fost eliminat.

Au evoluat pentru CS Oșorhei: Hava – R. Pop, Gal, Mintaș, Șumălan, Lorincz – Haș (68 Buz), Ferik, Sg. Ban – Bercea (75 Moskola), Vali Petricău (90 Tenche). Antrenor: Gheorghe Silaghi.

Celelalte rezultate din etapa 30, ultima:

FC Zalău - ASA Târgu Mureş II    6-0

Marcatori: Celea 22, Duma 29, 39, Raul Stanciu 48, 80, Radu Ungureanu 86

AFC Hermannstadt - Sănătatea Cluj     1-1

Marcatori: Dâlbea 24 / Gaşpar 90+1

Gaz Metan Mediaş II - ACS Comuna Recea     2-4

Marcatori: Paşca 60 (autogol), Ţiţi 85 / Giurgiu 10, Asăujan 23,  Lang 29, Dunca 75

Recolta Dorolţ - Unirea Jucu     3-8

Viitorul Ulmeni - Metalurgistul Cugir     1-1

Marcatori: Feraru 90 (11 m) / O Stoianof 30

Avântul Reghin - CS Iernut   5-0

Marcatori: Stavilă 33,  Feketics 65, Rus 68, 77,  Truţă 79