La nici patru kilometri de Oradea, de aşa-zisa civilizaţie, satul Săldăbagiu de Munte îşi păstrează încă aerul arhaic prin izolarea la care a fost supus nu numai de condiţiile geografice, dar şi de autorităţile locale şi judeţene. Drumul spre această aşezare rustică este mai degrabă o uliţă îngustă, plină cu prundiş şi gropi. Deşi este o cale de acces foarte solicitată, asfaltarea acesteia este o utopie pentru cei care o frecventează cu regularitate. De la o vreme, însă, îngrijorarea sătenilor nu este legată numai de craterele din drum, ci şi de faptul că acesta a fost îngustat de mormane de pietriş, aliniate pe o lungime de peste un kilometru. Imediat după alegeri, de-a lungul drumului au fost presărate grămezi de pietriş care ar fi trebuit să fie de mult împrăştiat în ideea nivelării căii de acces spre Săldăbagiu de Munte. De atunci, au trecut aproape trei luni şi nimeni nu a venit să le mute, nici măcar de ici colo, ele zăcând în continuare pe marginea drumului şi împiedicând circulaţia normală a mijloacelor de transport. Acest lucru i-a nemulţumit pe mulţi dintre şoferi, care se văd obligaţi ca la o intersectare cu alţi conducători auto să facă încercări riscante pentru a realiza o depăşire. Şi asta în cele mai fericite cazuri, deoarece, când maşina este una de mare tonaj, cealaltă trebuie să cedeze şi să se retragă, în marşarier, până ce găseşte un loc de refugiu. Iar în multe dintre situaţii, până ce găseşti un astfel de loc pe această porţiune, maşina trebuie să se întoarcă în marşarier sute de metri. "Şi înainte ne era greu să realizăm o depăşire, deoarece drumul este mult prea îngust pentru a asigura desfăşurarea traficului în condiţii normale. Acum, după ce ne-au aruncat pietrişul grămadă pe marginea drumului, acesta aproape s-a înjumătăţit. Nu putem face nici o depăşire, fiind o manevră prea riscantă şi ne temem că ne răsturnăm în şanţ. Ca să evităm orice incident neplăcut trebuie să mergem în spate până ce ieşim din această zonă minată, care este destul de lungă", ne-a declarat Pantya Francisc, unul dintre localnici. După ce că nu există nici o şansă ca drumul spre satul lor să facă parte din categoria celor asfaltate, acum comunitatea din Săldăbagiu de Munte riscă să devină una complet izolată, mai ales că perioada ploioasă se apropie cu repeziciune.