Aglomeraţie la graniţa de vest
La nivelul Poliției de Frontieră Române au fost dispuse măsuri suplimentare în această perioadă, când mulţi români care muncesc sau locuiesc în afara ţarii se întorc acasă, astfel încât să se asigure un control eficient şi operativ în toate punctele deschise traficului internaţional.
Poliția de Frontieră Oradea a suplimentat numărul personalului planificat la controlul documentelor de călătorie în punctele de trecere , astfel încât, peste 450 polițiști de frontieră vor desfășura zilnic,la nivelul ITPF Oradea, misiuni de supraveghere și control la frontiera de stat a României. Dacă situaţia o va impune, vor fi suplimentate arterele de control pe sensul de intrare în ţară, până la capacitatea maximă permisă de infrastructura punctelor de trecere a frontierei.
La graniţa cu Ungaria formalităţile de frontieră se derulează în comun cu autorităţile din statele vecine, sens în care reprezentanţii Poliției de Frontieră Române menţin permanent legătura cu omologii unguri, pentru dispunerea unor măsuri comune de fluidizare a traficului (suplimentarea arterelor şi a personalului aferent). Potrivit ITPF Oradea, în acest moment punctul cel solicitat este Nădlac II, unde se înregistrează timpi de aștepare specifici acestei perioade aglomerate, însă se lucrează la capacitatea maximă astfel încât toți cetățenii să tranziteze frontiera și să ajungă la destinație într-un timp cât mai scurt posibil. Pentru perioada următoare sunt estimate creşteri ale valorilor de trafic, sens în care poliţiştii recomandă cetăţenilor români şi străini care tranzitează frontiera națională în această perioadă să folosească toate punctele de frontieră deschise în regim internaţional.
Reamintim ca la graniţa cu Ungaria sunt deschise 12 puncte de trecere în regim internaţional. Pe raza județului Bihor acestea sunt: PTF Salonta, PTF Borș, PTF Borș II, PTF Valea lui Mihai și PTF Săcuieni. De asemenea, participanţii la trafic sunt sfătuiţi să se informeze correct, complet și doar din surse oficiale cu privire la condiţiile de călătorie din statele de destinaţie şi din cele tranzitate şi să pregătească din timp documentele de călătorie. Informaţii privind situaţia traficului prin punctele de trecere se regăsesc pe aplicaţia Trafic on-line, disponibilă pe pagina de internet a Poliției de Frontieră - www.politiadefrontiera.ro.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.