Bulevardul Dacia, din nou sub asaltul picamerelor
La nici trei săptămâni de la turnarea unui nou covor asfaltic pe Bulevardul Dacia, trecătorii au rămas oripilaţi la vederea pick-hamerelor. Muncitorii înarmaţi cu târnăcoape s-au aruncat cu elan asupra proaspătului asfalt, care, pe alocuri, a fost transformat, numai în câteva minute, în grămezi de bitum. Din cinci în cinci metri, pe întregul bulevard s-au adunat, astfel, grămezi de moloz, ţintele pick-hamerelor fiind anumite locuri dinainte marcate, numai de muncitori cunoscute. Astfel, după ce întreg Bulevardul Dacia a fost în întregime acoperit cu bitum, inclusiv cameretele de apă şi alte guri de scurgere, este necesară decopertarea spaţiilor care ascund aceste canale şi ridicarea lor la nivelul asfaltului. "Tehnologia nu permite ca ridicarea canalelor de apă menajeră şi pluvială să se facă o dată cu turnarea covorului asfaltic. Astfel că, numai după nivelare, canalele pot fi ridicate la nivelul asfaltului", a declarat Mihai Groza, viceprimarul Oradiei.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.