OTL a anunţat că, de azi, 19 februarie, modifică şi redenumeşte liniile de tramvai şi reduce timpul de aşteptare în staţii.

Începând de azi, 19 februarie, OTL implementează mai multe modificări în circulaţia tramvaielor. Prima vizează optimizarea traseelor: vor fi introduse 8 trasee (cu linii directe și linii circulare) pentru a facilita conexiunile între punctele cheie din oraș şi reducerea duratei călătoriei. A doua modificare vizează modificarea intervalului de succedare a tramvaielor: vor fi reduse semnificativ perioadele de așteptare în stații, astfel încât sosirile se vor succeda la 3 - 6 minute în orele de vârf din zilele lucratoare cu şcoală. Cea de-a treia modificare vizează schimbarea și simplificarea denumirii liniilor, pentru o mai bună înțelegere a traseelor.

Noile denumiri şi traseele

Linia 1 va circula pe traseul: Pod CFR – Olosig – Gara Centrală – Emanuil Gojdu – Piața Unirii – Decebal – Olosig – Pod CFR.

Linia 2 va avea următorul traseu: Ioșia – Calea Aradului – Piața Unirii – Casa de Cultură – Dimitrie Cantemir – Salca – Ceyrat – Universitate – Calea Aradului – Ioșia.

Traseul Liniei 3 va fi: Pod CFR – Olosig – Decebal – Piața Unirii – Emanuil Gojdu – Gara Centrală – Olosig – Pod CFR.

Linia 4 va circula pe traseul: Nufărul – Piața Cetății – Casa de Cultură – Gara Centrală – Olosig – Pod CFR (și retur pe același traseu).

Linia 5 va circula pe traseul: Nufărul – Salca – Universitate – Calea Aradului – Biserica Emanuel – Decebal – Olosig – Pod CFR (și retur pe același traseu).

Pentru Linia 6 traseul va fi: Nufărul – Dimitrie Cantemir – Casa de Cultură – Piața Unirii – Biserica Emanuel – Calea Aradului –Universitate – Ceyrat – Salca – Nufărul.

Linia 7 va circula pe traseul: Nufărul – Salca – Ceyrat – Universitate – Calea Aradului – Biserica Emanuel – Piața Unirii – Casa de Cultură – Dimitrie Cantemir – Nufărul.

Linia 8 va circula pe traseul: Pod CFR  – Sinteza – Pod CFR.

„Aceste modificări vor intra în vigoare de luni, 19 februarie, odată cu vacanţa elevilor, pentru a oferi călătorilor posibilitatea să se acomodeze cu noile trasee. În plus, pentru a ușura acomodarea călătorilor cu noile trasee, în perioada următoare vom reveni cu informări pentru fiecare linie în parte pe canalele noastre de comunicare din mediul online (aplicaţia OTL Oradea, www.otl.ro, Facebook, Instagram). Ne dorim să aducem un plus de confort și eficiență călătoriilor dumneavoastră și suntem bucuroși să răspundem nevoilor exprimate de comunitatea noastră. Continuăm să lucrăm cu dedicație pentru a asigura o experiență de călătorie plăcută și sigură pentru toți locuitorii orașului nostru drag. Pentru mai multe informații și actualizări, vă rugăm să urmăriți paginile noastre de social media și website-ul oficial”, transmite OTL.