La începutul acestei noi sesiuni parlamentare, deputatul liberal Cornel Popa a adresat o întrebare ministrului Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului, Miron Mitrea, cu privire la construcţia şoselei Deva-Oradea. Mai exact, parlamentarul bihorean vrea să afle care au fost măsurile care s-au întreprins până în prezent pentru construirea şoselei Deva-Oradea, având în vedere că, potrivit descrierii tehnice, cuprinsă în anexele Planului de reabilitare a drumurilor, finalizarea acestui tronson este prevăzută pentru mijlocul anului 2006. În Proiectul de reabilitare a drumurilor - etapa a V-a, este prevăzut şi construirea acestei şosele, pe două tronsoane: Deva-Vaşcău (90 km) şi Vaşcău-Oradea (95 km). Trebuie precizat că acest proiect face parte din strategia prin care se realizează restructurarea şi modernizarea reţelei naţionale de transport în vederea racordării la sistemul european.