Iuliu Maniu: părintele Marii Uniri și lupta pentru libertate - Proiecție documentar la Muzeu
La Muzeul Țării Crișurilor din Oradea, miercuri, 19 martie, a avut loc lansarea filmului documentar „Iuliu Maniu: părintele Marii Uniri și lupta pentru libertate”, organizată în parteneriat cu Consiliul Județean Bihor, Primăria Municipiului Oradea, Imbold Media și Asociația Casa Memorială „Iuliu Maniu”.
Evenimentul a fost prefațat de dr. Florina Ciure, șefa Secției de Istorie a Muzeului Țării Crișurilor Oradea, care a evocat, pe scurt, figura emblematică a lui Iuliu Maniu. De asemenea, a salutat apariția mai mult decât oportună a documentarului, care relevă și lucruri mai puțin cunoscute despre această personalitate marcantă a istoriei noastre.
Dr. Cristina Pușcaș a subliniat calitatea excepțională a documentarului, ce redă cu exactitate, claritate și mult adevăr viața, personalitatea, evoluția politică a celui care a fost Iuliu Maniu și i-a mulțumit părintelui Cristian Borz, care se dedică trup și suflet păstrării memoriei vii a celui supranumit „Sfinxul de la Bădăcin”. Părintele a ridicat Biserica greco-catolică și Casa Parohială din Bădăcin și a coordonat campania pentru restaurarea Casei Memorială „Iuliu Maniu”, din fonduri provenite din donații ale persoanelor fizice, juridice și fonduri publice, locale și guvernamentale.
Părintele Cristian Borz a explicat elementul de noutate al acestui documentar despre Iuliu Maniu, și anume cronologia. Faptul că trece prin copilărie, familie, debutul politic, activitatea sa politică, controversele din viața sa și apoi moartea martirică de la Sighet. De asemenea, fotografii și scurte filmări inedite, inclusiv din timpul procesului. Deși nu are cum să epuizeze subiectul, Maniu, făcând politică 56 de ani la cel mai înalt nivel, plus șase ani de închisoare, privitorului îi stârnește curiozitatea de a aprofunda anumite teme nu numai din viața acestei personalități, ci și din istoria noastră contemporană.
La final, PSS Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea, invitat la eveniment, a mulțumit publicului, organizatorilor și, în special, părintelui Cristian Borz pentru contribuția extraordinară la păstrarea memoriei lui Iuliu Maniu și la promovarea valorilor creștine.
Documentarul „Iuliu Maniu: părintele Marii Uniri și lupta pentru libertate” a fost realizat de Imbold Media (producător general: Adrian Otovescu), cu sprijinul Casei Memoriale „Iuliu Maniu” din Bădăcin.
Evenimentul s-a desfășurat cu sala plină, publicul fiind format din seminariști, preoți, elevi ai liceelor „Iuliu Maniu” și „Don Orione”, studenți ai Universității din Oradea, profesori sau, pur și simplu, iubitori de istorie.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.