Legea privind Poliţia comunitară a fost adoptată
Legea privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Poliţiei comunitare pentru ordine publică, la nivelul unităţilor administrativ-teritoriale, a fost adoptată. Poliţia comunitară va avea rolul de a asigura paza şi liniştea publică, precum şi paza unor obiective de interes public şi privat.
Chiar dacă proiectul privind Poliţia comunitară a fost criticat pe motiv că legea va fi greu de implementat, că se vor crea interferenţe între competenţele poliţiei locale şi cele ale poliţiei comunitare sau că vor exista numeroase probleme juridice, Legea privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Poliţiei comunitare a fost adoptată. Potrivit noii legi, în localităţile cu peste 5.000 de locuitori, în municipii, oraşe şi sectoarele municipiului Bucureşti, se va înfiinţa o structură prin reorganizarea Corpului Gardienilor Publici, structură ce va funcţiona sub numele de Poliţie comunitară. Scopul înfiinţării acesteia vizează asigurarea ordinii şi liniştii publice, creşterea eficienţei pazei obiectivelor şi bunurilor de interes public şi privat. Poliţia comunitară se poate înfiinţa fie ca serviciu public cu personalitate juridică, fie ca o structură fără personalitate juridică, în cadrul aparatului public al consiliilor locale, în condiţiile legii. Lucrătorii Poliţiei comunitare vor fi echipaţi cu uniforme şi vor putea asigura contra cost, şi paza unor obiective, pe bază de contract prestări-servicii. De asemenea, poliţiştii comunitari au dreptul să poarte arme de foc, bastoane de cauciuc, spray-uri lacrimogene şi alte mijloace de apărare şi intervenţie. Mijloacele de transport, armamentul, muniţia, echipamentele şi aparatura tehnică specifice pot fi preluate, acolo unde este cazul, de la Corpul Gardienilor Publici sau prin achiziţii publice.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.