Echipa medicală de la Spital Clinic Județean de Urgență Bihor - Oradea a realizat o prelevare de organe de la un pacient aflat în moarte cerebrală, a informat, marți, Agenția Națională de Transplant.

Medicii au reușit să realizeze un transplant hepatic la Institutul Clinic Fundeni, două transplanturi renale la Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal Cluj-Napoca și transplant de cornee la Institutul Clinic de Urgențe Oftalmologice „Prof. dr. Mircea Olteanu”.

Echipa din Oradea a fost formată din: dr. Ștefan Pataki - KDP Oradea; dr. Carmen Pantiș - coordonator de transplant la SCJU Bihor; Petru Cotrău - coordonator regional; dr. Oana Popa - medic specialist ATI, dr. Robert Ambrus - medic rezident ATI.

Transportul organelor a fost realizat cu ajutorul unui elicopter al Inspectoratului General de Aviație în regim de urgență.