Conducerea Universităţii din Oradea reacţionează după un reportaj difuzat de televiziunea naţională din Danemarca care pune într-o lumină proastă învăţământul medical orădean. Un absolvent al Facultăţii de Medicină din Oradea a fost subiectul unui reportaj, după ce mai mulţi pacienţi din spitalul în care profesează au reclamat slaba sa pregătire profesională.

 

Reportajul televiziunii daneze a prezentat cazul unui absolvent al Facultăţii de Medicină din Oradea, care a greşit tratamentele şi a fost acuzat de pacienţi că nu ştia nici măcar să îi consulte, iar după doar patru zile a rămas fără drept de practică. Tânărul Osman Abdullahi Mohamed, născut în Somalia, dar având cetăţenie daneză, a studiat medicina la Oradea timp de trei ani, deşi nu avea nici măcar diplomă de bacalaureat. Pentru a documenta subiectul, reporterii danezi au fost în România, unde au stat de vorbă cu studenţii şi profesorii facultăţii orădene. Tânărul a absolvit facultatea de medicină din Oradea în 2016, după ce trei ani îi făcuse în Ucraina. La lucrarea scrisă a obţinut nota 5, în timp ce prezentarea a fost notată cu nota 10!

Universitatea din Oradea a transmis un comunicat de presă prin care se victimizează şi susţine că se delimitează de acțiunile înregistrate de-a lungul anilor, de denigrare a școlii medicale românești. „Străinătatea” este văzută ca un duşman perfid.

„Unele televiziuni din străinătate, identifică situații izolate de absolvenți (în cazul Universității din Oradea) sau chiar de rezidenți (în cazul altor universități românești de prestigiu) care nu se regăsesc la standardele de cunoștințe necesare pentru a profesa în anumite instituții medicale din lume. În cazul Universității din Oradea, numărul studenților străini care studiază atât în limba română cât și la programele de studiu în limba engleza, este constant în creștere, dovedind interesul față de instituția noastră”, se arată în comunicat. Potrivit aceleaşi surse, la Facultatea de Medicină și Farmacie sunt înscriși 736 de studenți străini proveniți din 51 de țări în anul universitar 2018 - 2019. Programul de studii Medicină cu predare în limba engleză funcționează în cadrul Universității din Oradea din anul 1996, iar în ultimii 5 ani a fost un număr de 358 absolvenți la acest program. „Este, de asemenea, recunoscut faptul că în fiecare generație, a oricărei instituții de învățământ (nu numai superior) se respecta «curba lui Gauss», astfel vârfuri ale absolvenților universității noastre au ajuns manageri/directori de spitale performante românești dar și șefi de secție pe specialități performante la nivel internațional, reprezentanți ai României în rețeaua de sănătate pe Sud-Estul Europei etc. Potrivit unui studiu realizat în anul 2017 - Orașe și cartiere din România -  publicat de agenția de cercetare D&D Research, Oradea este considerat centrul urban cu cele mai bune facilități medicale din țară. Acest fapt se datorează și numărului mare de absolvenți bine pregătiți ai Facultății de Medicină și Farmacie care profesează în spitalele și clinicile orădene”, se mai arată în comunicatul transmis de UO.

 

Absolvent mediocru, dar „străinii e de vină”

Referitor la situația menționată în materialul difuzat de televiziunea daneză privind absolventul Osman Abdullahi Mohamed, conducerea instituţiei de învăţământ precizează că, în cei 3 ani cât a fost student al Facultății de Medicină și Farmacie, în urma transferului de la o universitate din Ucraina, notele obținute au dovedit nivelul mediocru spre slab al acestuia, iar o instituție de nivelul Universității din Oradea, nu poate fi etichetată, pe baza unui caz izolat, neluând în considerare numărul mare de absolvenți anual, cu performanțe bune. 

„Semnal de alertă există într-adevăr, din situațiile relatate de presa internațională, care evidențiază faptul că sistemul de sănătate din țările respective, are probleme la care nu a găsit soluții, legate de maniera de evaluare a candidaților, de condiționare a acestora cu stagii de pregătire pre-contract, în comparație cu sistemul de sănătate romanesc, unde orice absolvent, care posedă doar diploma de licență, nu poate profesa decât după examene și stagii, care contribuie la completarea formării lui ca medic, ridicând foarte mult calitativ nivelul de pregătire și prestația. Considerăm suspectă avalanșa denigrărilor la adresa medicinei orădene și prin prisma resurselor financiare uriașe alocate pentru o astfel de anchetă (luni întregi de delegații pentru filmări în campus, cămine studențești, incinta Facultății de Medicină și Farmacie, interviurile impuse studenților și cadrelor didactice), ceea ce poate duce la suspiciuni de atentat de securitate națională. Precizăm că acest punct de vedere va fi transmis și Ambasadei Regatului Danemarcei în România”, se mai arată în comunicatul semnat de conducerea universităţii.