Viorel Pașca, dispus să discute cu autoritățile privind „intrarea în legalitate” - „Aduceți bolnavii acasă!”
Viorel Pașca a transmis, marți, printr-un mesaj publicat pe Facebook, că este dispus să se întâlnească cu autoritățile în vederea obținerii autorizațiilor necesare pentru „câteva case din Dumbrava și Incești” și cere autorităților să permită revenirea pacienților care erau cazați în azilele de la Dumbrava „acolo unde locuiesc de fapt și de drept”.
„Având în vedere cele întâmplate în aceste zile cu bolnavii de la Dumbrava, inclusiv că o parte dintre ei sunt ținuți împotriva voinței lor în anumite locuri, deși au domiciliul în Dumbrava sau Tinca, vă rog să luați măsurile ce se impun pentru ca aceștia să poată reveni acolo unde locuiesc de fapt și de drept și unde doresc să locuiască”, a transmis Viorel Pașca.
În privința autorizațiilor, Viorel Pașca a transmis că este dispus ca, împreună cu autoritățile, să găsească soluții pentru a intra în legalitate, mai precis, „să beneficiem de autorizație de funcționare pentru câteva case din Dumbrava și Incești”. Acesta s-a arătat dispus să se întâlnească cu reprezentanții instituțiilor pentru a discuta despre obținerea autorizației de funcționare.
„Domnule Prefect, domnule ministru al Sănătății, domnule ministru al Muncii și Protecției Sociale, domnilor directori ai AJPIS, ANPIS, DSP, DGASPC, CJ! În ce privește autorizația invocată, țin să vă informez că sunt dispus să ne întâlnim pentru a discuta și găsi soluții pentru a „intra în legalitate”, mai precis să beneficiem de autorizație de funcționare pentru câteva case din Dumbrava și Incești. Având în vedere situația disperată a acestor oameni și a multor altora ca ei, precum și datoria și interesul dumneavoastră pentru a aduce un plus de mai bine în viața lor, aștept să mă informați despre data și locul în care ne putem întâlni pentru a discuta modul în care vom soluționa această problemă. Dacă doriți, puteți veni la Dumbrava, pentru a vedea și discuta la fața locului despre condițiile și măsurile ce se impun în acest sens”, este mesajul postat pe pagina de Facebook.
Apelul vine la o zi după decizia definitivă a Curții de Apel București, care a respins contestația DIICOT și a ridicat inclusiv măsura controlului judiciar pentru Viorel Pașca și ceilalți inculpați din dosarul căminelor din Bihor. Procurorii îi acuză de constituirea unui grup organizat și trafic de persoane, susținând că Pașca și membrii familiei sale au exploatat persoane vulnerabile, cu dizabilități psihice, care nu se puteau apăra și nu își puteau exprima voința.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.