Calendar creștin ortodox: Sfinții Mucenici Tirs, Calinic, Filimon și Apolonie

Calendar greco-catolic: Sf. m. Tirs, Leuchie, Calinic, Filimon, Apolloniu și Arian; [Sf. Ioan al Crucii].  


REMEMBER 14 DECEMBRIE

  • 1280: Prima atestare documentară a orașului Sighișoara.
  • 1458: Atestarea documentară a municipiului Onești, printr-un act de danie emis de cancelaria lui Ștefan cel Mare.
  • 1467: Bătălia de la Baia: Ștefan cel Mare înfrânge armatele maghiare conduse de regele Matei Corvin, care invadasera Moldova.
  • 1503: S-a născut Nostradamus (Michel de Nostre-Dame), astrolog, matematician și medic francez
  • 1542: Prințesa Maria Stuart devine regina Maria I a Scoției.
  • 1819: Alabama a devenit cel de-al 22-lea stat american.
  • 1864: Este inaugurată Școala de Belle–Arte din București, înființată prin decretul domnesc.
  • 1869: Inaugurarea oficiala a clădirii Universității din București, construită între 1857-1869 după planurile arhitectului Alexandru Orăscu.
  • 1870: S-a născut Ion Rusu Abrudeanu, publicist, om politic, deputat și senator român (d. 21 aug. 1934)
  • 1883: S-a născut Morihei Ueshiba, fondatorul artei marțiale japoneze Aikido (d. 1969)
  • 1887: S-a născut Virgil Madgearu, politician român (d. 1940)
  • 1888: Hariclea Darclée debutează pe scena Operei Mari din Paris cu rolul "Margareta" din opera "Faust".
  • 1900: Fizicianul Max Planck face publică noua sa teorie despre natura energiei – teoria cuantelor – care va sta la baza fizicii moderne.
  • 1910: Are loc, la Ussy-les-Moulineaux, lângă Paris, primul zbor experimental din lume al unui avion cu reacție, inventat și pilotat de Henri Coandă.
  • 1911: Exploratorul norvegian Roald Amundsen a devenit primul om care a ajuns la Polul Sud.
  • 1918: Friedrich Karl von Hessen, un prinț german ales de parlamentul din Finlanda pentru a deveni regele Väinö I, renunță la tronul finlandez.
  • 1918: Pentru prima oară femeile din Marea Britanie au avut drept de vot la alegerile generale.
  • 1918: La "Metropolitan Opera" din New York a avut loc premiera operei "Gianni Schicchi" a compozitorului italian Giacomo Puccini.
  • 1918: S-a născut Radu Beligan, actor român de teatru și film, membru de onoare al Academiei Române (d. 2016)
  • 1922: S-a născut Beatrice Bednarik, pictoriță și graficiană română
  • 1924: S-a născut Raj Kapoor, regizor și actor indian (d. 1988)
  • 1927: Irak-ul își câștigă independența față de Marea Britanie.
  • 1932: S-a născut Gheorghe Constantin, fotbalist și antrenor român (d. 2010)
  • 1939: Războiul de Iarnă: Uniunea Sovietică este exclusă din Liga Națiunilor pentru invadarea Finlandei.
  • 1946: Adunarea Generala a ONU a ales orașul New York ca sediu permanent al ONU.
  • 1946: S-a născut Aura Urziceanu, interpretă română de jazz
  • 1947: S-a născut Károly Kerekes, politician român
  • 1948: S-a născut Bogdan Nicolae Niculescu-Duvăz, politician român
  • 1948: Stabilirea de relații diplomatice între România și India.
  • 1955: România alături de Albania, Austria, Bulgaria, Cambodgia, Ceylon, Finlanda, Ungaria, Irlanda, Italia, Iordania, Laos, Libia, Nepal, Portugalia și Spania se alătură statelor membre ale Organizației Națiunilor Unite.
  • 1958: Cea de-a 3-a Expediție Sovietică devine prima care a cucerit Polul Sudic al Inaccesibilității.
  • 1960: S-a născut Florin Iordache, politician român
  • 1961: A avut loc, la Berlin, premiera mondială a filmului regizat de americanul Stanley Kramer, "Procesul de la Nürnberg", ecranizare a piesei lui Abby Mann.
  • 1972: Programul Apollo: Eugene Cernan este ultima persoană care a pășit pe Lună, după ce el și Harrison Schmitt și-au încheiat missiunea cu Apollo 17.
  • 1976: A fost inaugurat Muzeul Teatrului Național din Iași.

 

PROGRAM FILME CINEMA PALACE

 

A Bad Mom's Christmas 2D  N15

Marți: ora 22.15

Joi: orele: 12.30; 14.30; 16.30; 18.30; 20.00; 22.00

Vineri-Miercuri: orele 12.30; 14.30; 16.30; 18.30; 20.30

Vineri-Luni: ora 22.15

Miercuri: ora 22.15

 

Coco DUB 3D  AG

Marți: orele 13.10; 17.45

Joi: orele 13.10; 17.40

Vineri: orele 13.10; 17.45

Sâmbătă-Duminică: orele 10.50; 13.10; 17.45

Luni: orele 13.10; 17.45

Miercuri: orele 10.50; 13.10; 17.45

 

Daddy's Home 2 2D  AP 12

Vineri-Miercuri: orele 18.05

Vineri: ora 21.20

Sâmbătă: orele 11.00; 21.20

Duminică: orele 11.10; 21.20

Luni-Marți: ora 21.20

Miercuri: 11.10; 21.20

 

Dimineața care nu se va sfârși 2D PREMIERĂ AP 12

Marți: ora 19.35

 

Epouse moi mon pot? 2 D  PREMIERĂ N 15

Sâmbătă-Duminică: ora 12.15

Miercuri: ora 12.15

Vineri-Miercuri: orele 14.40; 20.00; 21.45

Joi: orele 14.40; 18.00; 21.50

 

Geostorm 3D AP12

Vineri: ora 13.05

Duminică-Miercuri: ora 13.05

 

Ghinionistul 2D PREMIERĂ AG

Vineri-Miercuri: orele 19.20; 21.00

Joi: orele 19.15; 20.55

Vineri-Joi: orele 13.00; 16.25

 

Justice League 3 D  AP12

Vineri-Luni: orele: 15.30; 19.45; 22.00

Marți: orele 15.30; 19.00; 22.05

Miercuri: orele 15.30; 19.45; 22.00

Joi: orele 15.30; 19.00

 

Murder on the Orient Express  AP12

Vineri-Luni: orele 15.25; 17.35; 20.05

Marți: orele 15.15; 17.20; 20.05

Miercuri: orele 15.25; 17.35; 20.05

Vineri-Miercuri: ora 22.25

Joi: orele 15.15; 17.20; 19.45; 22.30

 

Paddington 2 DUB 2D AG

Vineri: ora 14.00

Sâmbătă-Duminică: orele 10.20; 14.00

Luni-Marți: ora 14.00

Miercuri: orele 10.20; 14.00

Joi: ora 14.00

Vineri-Joi: ora 17.00

 

Santa Swap DUB 2D  AG

Sâmbătă-Duminică: orele 10.25; 11.35;

Miercuri: orele 10.25; 11.35;

Vineri: orele 12.35; 16.00

Sâmbătă: ora 16.00

Luni-Marți: orele 12.35; 16.00;

Miercuri: ora 16.00;

Joi: orele 12.35; 16.00;

 

Singularity 2D  AP 12

Vineri-Miercuri: orele 17.30; 22.35

Joi: ora 17.25

 

Star Wars: The Last Jedi 3D Avanpremieră AG

Joi: ora 19.30; 20.30; 21.20; 22.15

 

The Dragon Spell DUB 2D AG

Sâmbătă-Duminică: orele 11.50;

Miercuri: ora 11.50

 

The Son of Bigfoot-DUB 3D     AG

Vineri-Luni: ora 13.35

Miercuri: orele 10.45; 13.35

Joi: ora 13.30

Marți: ora 13.30

Vineri-Joi: ora 15.10

 

Thor: Ragnarok  AP 12

Vineri-Luni: ora 19.00

Miercuri: ora 19.00

Joi: ora 12.50