Strădania „băițeanului” Nicolae Bortoș de a amenaja, și pune în „viață”, „Muzeul Învățătorului” în satul Băița, aparținător orașului Nucet, s-a materializat după o muncă asiduă, iar acum satisfacția acestuia este enormă.

 

Fiul satului, col (r) Nicolae Bortoș își vede acum visul împlinit, deoarece „Muzeul Învățătorului” din satul Băița este în plină activitate, spre bucuria comunității din care face parte.

 

Scurt istoric

„În anul 2017 înființam Asociaţia „Înv. Bortoș Costea Maria”, împreună cu familia, în memoria învățătoarei Bortoș Maria, care a activat toată cariera la Școala din Băița. În același an, toamna, de Sf. Parascheva, Școala Primară Băița primea numele Școala Primară „Înv. Bortoș Costea Maria” Băița, ocazie cu care a luat ființă un mic muzeu într-o încăpere a imobilului. După închiderea Școlii, în anul 2020, am făcut demersuri și, cu acordul autorităților, a prof. Abrudan Horea (inspector școlar general la acea vreme), am preluat imobilul Școlii (construit la 1890, a necesitat reparații pentru a fi utilizabil) pe Asociaţia „Înv. Bortoş Costea Maria”, în vederea înființării unui centru educațional (ce includea și Muzeul). Pe parcursul anilor, am desfășurat diverse acțiuni – organizând o Tabără internațională, teatru pentru copii etc. Anul 2024 a fost primul an în care am participat la „Noaptea Muzeelor la Sate”, lansând cu această ocazie site-ul www.povesteabaiteibh.ro. Muzeul a fost extins între timp și îmbogățit cu o serie de obiecte, înființând camera învățătoarei – care era locuința învățătorului director cum se menționa în procesul-verbal de predare primire între statul maghiar și cel român, precum și o sală media. Anul 2025 reprezintă un an de cotitură în evoluția Muzeului Învățătorului Băița, fiind cooptați în proiectul „Eco-sisteme muzeale rurale vii”, alături de Asociația „Da’DeCe” București, sub umbrela Nopții Muzeelor la Sate, cofinanțat de AFCN. Muzeul a fost total regândit și reamenajat, astfel încât vizitatorii să poată interacționa cu obiectele din muzeu sau să creeze, înființându-se o sală nouă – grădinița. Publicul, în special copii veniți în număr mare la Noptea Muzeelor la Sate și nu numai, a fost încântat de noua organizare: au scris caligrafic, au desenat, au cântat, au olărit, au citit și s-au jucat „Noroc bun de la Băița” (versiune a jocului „Nu te supăra frate”, adaptată Băiței, bucurându-se de o frumoasă zi)”, a precizat col (r) Nicolae Bortoș, președintele Asociației „Înv. Bortoș Costea Maria”.

 

2025, un an fructuos

Acest an a fost pentru Asociația „Înv. Bortoș Costea Maria” deosebit de fructuos, iar prima acțiune mai consistentă s-a derulat pe 19 iulie. Astfel, a avut loc o primă ședință de lucru în cadrul proiectului „Eco-sisteme muzeale rurale vii”. Partener în cadrul proiectului, alături de Asociația „Înv. Bortoş Costea Maria” Băița şi Asociația „Cei 40 de mucenici” Oradea, este Asociația „Da'DeCe” Bucureşti, inițiatoarea proiectului, ale cărei reprezentante, Iuliana Iordan și Valentina Bâcu, au fost prezente la Băița. Au avut loc discuții preliminare în vederea reamenajării „Muzeului Învățătorului Băița” (care se pare este unic în țară) ca spațiu muzeal interactiv. La discuții, alături de reprezentanții celor trei asociații, a participat Dănuț Laza, primarul orașului Nucet, și Talida Bîte, bibliotecar. Primarul a apreciat inițiativa, asigurând sprijinul administrației locale. Pe 4 octombrie, în cadrul proiectului „Ecosisteme muzeale rurale vii” derulat de Asociația „Da'DeCe” București în parteneriat cu Asociația „Înv. Bortoș Costea Maria” sub umbrela celei de-a treia ediții a „Nopții Muzeelor de la Sat”, la „Muzeul Învățătorului din Băița” au avut loc două zile pline: sâmbăta, s-a reamenajat Muzeul dintr-un spațiu expozițional static într-un spațiu viu, în care vizitatorii nu doar privesc fără să atingă obiectele, ci interacționează cu ele, creează și chiar vizualizează prin intermediul unor tablete, activități educative muzeale, iar duminica, de „Ziua Educației”, în noul creat spațiu muzeal, modern reamenajat, au fost primiți copiii din comunitate – ghidați de înv. Claudia Boc, fostă elevă a Școlii din Băița – care au testat primii atelierele create, bucurându-se de o frumoasă zi. Asociația „Înv. Bortoș Costea Maria” a recompensat cu diplome pe cei care au sprijinit activitățile şi acțiunile.

 

O față mai prietenoasă

Iulia Iordan, președinta Asociației „Da'De Ce” Bucureşti, scria pe o rețea de socilaizare: „Am lansat la Băița din Bihor o față mai prietenoasă a Muzeului Învățătorului, ca parte a evenimentelor din cadrul „Nopții Muzeelor la Sate” din acest an. Alături de Valentina Bâcu, partenera mea de cursă lungă în crearea de expoziții interactive, am lucrat în ultimele luni la o abordare curatorială bazată pe interactivitate, cu inserții multimedia, dar mai ales senzoriale și ludice. Fiecare instalație interactivă a fost gândită în relație cu obiectele din patrimoniul muzeului, colecționate pe parcursul anilor de către fondatorii muzeului, familia Bortoș, obiecte foarte diverse, din perioade istorice diferite și cu roluri variate în funcționarea școlilor românești din ultimul secol cel puțin. Ne-am bucurat să vedem implicarea comunității în pregătirea acestui eveniment prin donații de obiecte noi, potrivite temei muzeului și o echipă de oameni foarte implicați, care ne-au ajutat la instalarea elementelor expoziționale interactive și la reorganizarea patrimoniului. Câteva dintre poveștile Băiței fac acum parte din conceptul muzeului într-un mod explicit, prin texte de sală de mari dimensiuni, care au o funcție practică în protejarea obiectelor din săli (Nod Makerspace), interviuri cu donatorii obiectelor, o arhivă de fotografii și printr-un joc inspirat de ocupațiile oamenilor locului și de elementele de peisaj din Băița (creat cu ajutorul Olgăi Mititelu de la Terre des hommes). Pentru stațiile de lucru adresate vizitatorilor mulțumim atelierului de tipografie manuală Fabrik și Nicoletei Radu, colegilor de la Moara de hârtie, prietenilor de la Terre des Hommes care au creat un alfabetar și un ierbar, ambele interactive, editurii Arthur pentru donația de carte din colecția Retro care se potrivește foarte bine cu colecția de cărți de povești a muzeului. Le mulțumim familiei Bortoș (Nicolae, Lidia, Horia, Nicoleta și Geta) pentru deschidere și colaborare, Cristinei Pușcaș, istoric și muzeograf la Muzeul Țării Crișurilor din Oradea, Talidei Bîtea, de la Biblioteca Orășenească din Nucet, lui Dragoș Neamu, coordonatorul NMS, copiilor care au ieșit ieri dimineață de sub plapumă ca să vină la muzeu și, mai ales, lui Cristian Bâcu pentru city breakurile muzeale în care ne însoțește mereu la fel de generos, creativ, solidar! Intervenția muzeală de la Băița face parte din „Eco-sisteme muzeale rurale vii”, un proiect al Asociației „Da’DeCe” și Noaptea Muzeelor la Sate, cofinanțat de AFCN”.

De asemenea, Nicolae Bortoș, a menţionat: „Pe 18 octombrie am primit vizita echipei domnului Murărașu Cosmin (Muzee de la Sat) pentru a concluziona desfășurarea şi finalizarea Nopții Muzeelor la Sate odată cu încheierea proiectului „Ecosisteme muzeale rurale vii” derulat în parteneriat cu Asociația „Da'DeCe” Bucureşti. Am acordat un scurt interviu cu această ocazie, fiind şi o avanpremieră a proiectului „Turul virtual” care se prefigurează pentru anul viitor. Muzeul Învățătorului Băița și Biserica Romano-Catolică Băița sunt înscrise în proiectul „Muzeul – de pe uliță pe ecran” realizat de Real Tur Ro (platforma www.muzeedelasat.ro) care sperăm se va derula anul viitor”.

Rămâne de introdus într-un proiect de reabilitare imobilul, căruia i-au fost făcute mici reparații de Asociația „Înv. Bortoş Costea Maria”, dar necesită o totală reabilitare pentru a putea păstra în bune condiții patrimoniul, patrimoniu care are nevoie de specialiști pentru conservare.