La finalul acestei săptămâni Parohia Ortodoxă Română Șuștiu organizează a IV-a ediție a Festivalului colindelor prin două concerte care vor avea loc la Căminul Cultural din Briheni și la Biserica Ortodoxă „Învierea Domnului” Șuștiu.

Momente deosebit de înălțătoare vor trăi cei care vor fi prezenți la Festivalul colindelor ce se va organiza la Șuștiu și Briheni de către părintele paroh Călin Daniel Pădurean, care va avea și un scop caritabil. „Colindul este o înveșmântare populară a vestii nașteri Domnului Iisus Hristos, a textului evanghelic. Românul a compus versuri simple, dar cu un bogat și profund conținut teologic, în care a concentrat istoria înomenirii Fiului lui Dumnezeu. Colindatul la români ca, de altfel, și la popoarele vecine Ucraina, Serbia, Bulgaria, Grecia este strâns legat de nașterea Domnului Iisus Hristos încât nici nu se poate concepe Crăciunul fără Colinde. Trebuie să colindăm și să primim colindători pentru valoarea spirituală a acestei tradiții, pentru că, atunci când colindăm, nu facem altceva decât să ne asemănăm îngerilor de la Betleem, care au fost primii colindători care au vestit lumii întregi nașterea Domnului nostru Iisus Hristos. Colindul, așadar, este o înveșmântare populară a Evangheliei și a bucuriei nașterii lui Hristos, este un act de misiune, dar este și un act de comuniune. Redarea cu fidelitate a textului evanghelic de colinde îl face pe Înalt preasfințitul Ioan, Mitropolitul Banatului, să exclame despre colinde:  „Colindul, Evanghelia nescrisă a neamului românesc”. Prin colinde obștea creștină se adună în jurul acestei vești minunate și anume a înomenirii Fiului lui Dumnezeu în Iisus Hristos. În acest an ne aflăm la cea de-a IV-a ediție a acestui frumos concert de colinde, în care dorim să păstrăm și să promovăm tradițiile și datinile străbune, legate de Nașterea Domnului. Este organizat de Parohia Ortodoxă Română Șuștiu și Filia Briheni și vom avea peste 20 de grupuri de colindători din toată Depresiunea Beiușului, drept pentru care ne-am hotărât să îl extindem la două zile și să îl numim Festival de Colinde, astfel va avea loc câte un concert de colinde în fiecare sat al parohiei noastre. L-am numit festival și pentru că este o adevărată sărbătoare a comunității noastre parohiale, și pentru că, aflându-ne în Postul Nașterii Domnului, bucuria venirii în lume a Mântuitorului nostru Iisus Hristos trebuie vestită cu bucurie în suflet de cât mai mulți colindători și la cât mai mulți colindători. Festivalul va avea și un caracter filantropic, întrucât va avea ca mesaj central: „Dăruind, vei dobândi!” (Părintele Nicolae Steinhardt), pe parcursul celor două concerte va avea loc o colectă de alimente, haine sau bani pentru persoane vârstnice, copii orfani, familii defavorizate sau persoane greu încercate de diferite boli și suferințe. Cu această ocazie, invităm pe toți iubitorii de Colinde tradiționale și cu inima deschisă spre aproapele să vină să ni se alăture. Sus să avem inimile! Sărbători cu bucurie!”, a afirmat, pentru CRIȘANA, părintele paroh Călin Daniel Pădurean. Astfel, vor avea loc două concerte, primul fiind organizat vineri, 15 decembrie, ora 17.00, la Căminul Cultural Briheni, unde Daniela Rada va prezenta pe: Surorile Tomele; Ansamblul „Doina Șteiului”; Școala Gimnazială nr. 1 Lunca; precum și colindătorii din Parohia Sârbești, Parohia Lunca, Parohia Izbuc, Parohia Nucet, Parohia Șuștiu și Grupul de colindători din Cărpinet. Sâmbătă, 16 decembrie, începând cu ora 15.00, concertul va avea loc la Biserica Ortodoxă Șuștiu, unde își vor da concursul: Surorile Tomele; Ansamblul „Codrenii Bihorului” Roșia; Ansamblul „Doina Șteiului”; Părinții de la Mănăstirea Izbuc; colindătorii cu Turca din satul Topești, Parohia Bucium; corul Asociației „Avram Iancu” Beiuș; Violeta Micula; Școala Gimnazială „Gheorghe Bogdan” Vașcău; Școala Gimnazială nr.1 Rieni; colindătorii din Parohia Călugări, Parohia Sârbești, Parohia Izbuc, Parohia Nucet și Parohia Șuștiu.