„Școala de gust”, prima ediție: trofeul revine celor de la Colegiul Tehnic „Ioan Ciordaș” Beiuș!
Pentru o zi, Oradea a fost capitala gastronomiei juvenile, Colegiul Tehnic „Traian Vuia” găzduind, pe 12 iunie, prima ediție a Campionatului Județean al Școlilor de Bucătari - „Școala de gust”, eveniment organizat de Asociația Națională a Bucătarilor și Cofetarilor din Turism (ANBCT) România, Inspectoratul Școlar Județean Bihor și Festivalul-concurs „D’ale Porcului”.
Obiectivele organizatorilor acestui eveniment gastronomic de ținută au fost expuse chiar pe pagina de Facebook a Asociației Naționale a Bucătarilor și Cofetarilor din Turism - România:
„De ce am creat „Școala de gust”?
Pentru că viitorul gastronomiei nu se construiește doar în restaurante, ci și în școli.
Pentru că talentul are nevoie de context, de mentorat și de oportunități reale pentru a se transforma în performanță.
Pentru că elevii care aleg această meserie merită să vadă încă din timpul formării ce înseamnă disciplina, organizarea, lucrul în echipă și standardele unei bucătării profesioniste.
„Școala de gust” este un proiect prin care aducem mai aproape școala și industria. Un proiect în care elevii lucrează, concurează, învață și descoperă ce înseamnă cu adevărat această profesie”.
Și tema ediției inaugurale a „Școlii de gust”– „O Românie într-o farfurie” – a fost bine aleasă, fiind una care să pună în valoare potențialul bucătăriei românești, firește, cea mai apropiată atât viitorilor specialiști în domeniu, cât și celor care se vor bucura de preparatele lor.
Amploarea evenimentului este reliefată de numărul mare de sponsori din domeniile HoReCa și al industriei alimentare, precum și de valoarea juriului competiției, acesta fiind format din: chef Cezar Munteanu – președintele Asociației Naționale a Bucătarilor și Cofetarilor din Turism (ANBCT) România, chef Alin Vădean – finalist Global Vegan Chefs 2026 și executive-chef Elania Resort Cluj-Napoca, chef Eugen Pocian – owner Restaurant Corsarul Oradea, chef Laura Laurențiu – food blogger, autor de cărți de bucate și chef George Crăciun – membru al juriului Bocuse d'Or România 2025.
Opt echipaje s-au înscris la prima ediție a Campionatului Județean al Școlilor de Bucătari - „Școala de gust”, acestea reprezentând tot atâtea instituții de învățământ preuniversitar din Bihor: Colegiul Economic „Partenie Cosma", Liceul Teologic Romano-Catolic „Szent László", Colegiul Tehnic „Traian Vuia", Colegiul Tehnic „Mihai Viteazul", tuspatru din Oradea, Liceul Tehnologic Nr. 1 Salonta, Colegiul Tehnic „Ioan Ciordaș" Beiuș, Liceul Tehnologic Nr. 1 Valea lui Mihai și Liceul Teoretic „Horvath János" Marghita.
Detalii despre concurs ne-au oferit tot de cei de la ANBCT:
„Opt echipe din licee și colegii de profil din județul Bihor au intrat în competiție cu preparate construite în jurul temei «O Românie într-o farfurie», demonstrând că tradiția poate fi reinterpretată cu creativitate, curaj și multă muncă.
Am văzut păstrăv, mămăligă, mușchiuleț de porc, sosuri construite atent, ingrediente locale și tehnici moderne. Dar, mai ales, am văzut elevi care au tratat competiția cu seriozitate, disciplină și respect pentru meserie.
De la balotine de pește și reinterpretări ale gulașului sau ale pomenii porcului, până la preparate construite cu precizie în jurul ingredientelor românești, fiecare echipă a adus propria viziune în fața juriului.
Pentru ANBCT, acesta este adevăratul câștig al proiectului: să oferim elevilor un context cât mai apropiat de realitatea profesiei și să construim o legătură mai puternică între școală și industrie”.
După o întrecere foarte strânsă, prima ediție a „Școlii de gust” și-a desemnat câștigătorii, aceștia fiind beiușenii de la Colegiul Tehnic „Ioan Ciordaș” Beiuș, urmați, în ordine, de reprezentanții Liceului Tehnologic Nr. 1 Salonta și Colegiului Economic „Partenie Cosma" Oradea.
Prin câștigarea trofeului primei ediții a „Școlii de gust”, echipa beiușeană, compusă din elevii Adrian-Laurențiu Iuga și Natalia-Florina Codoban, ambii din clasa a X-a D (Ospătar/chelner vânzător în unități de alimentație), coordonați de prof. Cornelia-Simona Mihăeș și avându-l ca mentor din partea ANBCT pe chef Ciprian Sotoc, dovedește că la Colegiul Tehnic „Ioan Ciordaș” atingerea excelenței în pregătirea teoretică și practică este o realitate cotidiană, indiferent de profilul urmat de elevi.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.