Ca în întreaga lume, și în orașul de la poalele Munților Apuseni autoritățile au luat măsuri ferme în vederea prevenirii îmbolnăvirilor cauzate de acest nemilos virus. Până ieri în orașul Ștei nu au fost înregistrate cazuri de îmbolnăvire cu Covid 19.

Din nefericire evoluția urmărilor pandemiei noului Coronavirus Covid 19, pe plan mondial și național, este în continuare una îngrijorătoare,  iar pentru prevenirea și combaterea acestui virus Primăria orașului Ștei va pune în aplicare toate măsurile prevăzute în ordonanțele de urgență, dar și cele stabilite pe plan local. Locuitorii urbei au colaborat bine cu primăria în vederea punerii în aplicare a măsurilor impuse și, în mare parte, au respectat interdicțiile legate de parăsirea locuințelor și păstrarea distanțării sociale. Până acum în oraș nu s-au înregistrat cazuri de îmbolnăvire cu Covid 19. Tot personalul Primăriei orașului Ștei a fost dotat cu echipamente de protecție și instruit pentru respectarea măsurilor de siguranță și a distanțării sociale, în scopul evitării riscurilor de contaminare cu virusul Covid 19. Zilnic, angajații primăriei dezinfectează străzile și trotuarele din oraș, punând accent pe zonele cu circulație mai intensă (intrările în instituții publice, în blocurile de locuințe și case). Au fost dezinfectate toate scările blocurilor din oraș, cu substanțe biocide, netoxice pentru oameni si animalele de companie, de către o firmă autorizată pentru aceste servicii de Directia de Sanătate Publică și Direcția Sanitar Veterinară, urmând ca aceste acțiuni să se repete periodic. Primăria a început montarea, la intrările în toate scările blocurilor de locuințe din orașul Ștei, a unor dispozitive cu lichide pentru dezinfectarea mâinilor, iar administratorii asociațiilor de proprietari și toți locatarii blocurilor, cu siguranță, își vor da concursul la montarea acestor dispozitive, precum și la supravegherea și întreținerea lor. Primăria asigură ajutor și alimente pentru persoanele izolate la domiciliu sau locuință, care au solicitat hrană. Contactând peste 1100 de persoane cu vârsta peste 65 de ani, personalul din primărie a identificat un grup vulnerabil de 102 persoane fară susținători, sau altă formă de ajutor, din oraș, care vor primi sprijin în vederea minimalizării expunerii lor în afara locuințelor, pe toată durata stării de urgență. Directorii instituțiilor de învățământ din oraș au luat măsuri pentru ca elevii să își desfășoare cursurile în sistemul online, punând accent în special pe pregătirea celor care sunt în anii de încheiere a ciclurilor gimnaziale și liceale. La Spitalul Orășenesc Ștei se efectuează triajul epidemiologic al pacienților într-un spațiu special amenajat în afara unității și s-au luat măsuri pentru ca personalul spitalului să nu fie expus riscului de contaminare prin dotarea cu materiale de protecție și elaborarea unui plan de măsuri și proceduri pentru prevenirea infecției cu Covid 19. Primăria asigură spitalului în această perioadă dificilă sprijin financiar, combustibil pentru încălzire, logistică, diferite servicii, precum și suport profesional (un medic și cinci asistente de la cabinetele medicale școlare sunt detașate la spital). „În oraș se lucrează la toate proiectele de investiții care sunt în derulare și dacă situația ne va permite intenționăm să avansăm cu lucrările, contribuind astfel la evitarea dezangajării și creșterea infuziei de fonduri europene, atât de necesare țării noastre în perioada următoare. În această săptămână am făcut o evaluare a produselor și capacităților comerciale ale magazinelor din orașul nostru și am constatat faptul că oferta de produse satisface necesitățile șteienilor și că există în mare parte din magazine inclusiv produse agricole de sezon (legume și zarzavaturi) provenite de la producătorii zonali. Dragi șteieni, avem rugămintea ca pe întreaga perioadă a stării de urgență să respectați toate prevederile ordonanțelor militare, în special cele care fac referire la păstrarea distanțării sociale, purtarea echipamentelor de protecție și respectarea programului de parăsire a locuinței. Vă puteți proteja pe dumneavoastră și pe cei dragi, STÂND ACASĂ! Aș vrea să mulțumesc celor care fac eforturi pentru a preveni și combate virusul Covid 19 în orașul nostru, tuturor angajaților primăriei, spitalului, instituțiilor de învățământ, poliției, jandarmeriei , pompierilor, agenților economici și șteienilor, care prin sarcinile de serviciu, sau în regim de voluntariat, s-au expus, riscând să se îmbolnăvească, luptând în orice formă, împotriva virusului Covid 19. Mulțumesc consilierilor locali ai orașului Ștei și membrilor Comitetului Local pentru Situații de Urgență pentru promptitudinea cu care au o răspuns la convocările în regim de urgență la ședințe și pentru prestația lor operativă și constructivă. Pentru probleme în legătură cu această pandemie, vă rugăm să apelați cu cea mai mare încredere la Primăria orașului Ștei (tel 0753 040 797). Vă doresc tuturor multă sănătate.  Dumnezeu să ne ajute”, a afirmat ing. Iulian Balaj, primarul orașului Ștei.