Scriitorul Alexandru Sfârlea a definitivat cel de-al 22- lea volum al său, intitulat „SensiaAlexandruSing”, care va apărea în scurt timp.

„Sensia” (nume derivând, cum lesne se poate observa, de la cuvântul Sens) a fost cooptată, alături de tandemul binecunoscut Alexandru - Sing  - vezi volumul ultra-apreciat „Către Sing”, apărut în urmă cu 30 de ani, urmat, apoi, de mai multe ediții – pentru a justifica intenția autorului, de a reașeza lucrurile în ideea unei posibile completitudini. Reamintim cititorilor că volumul „Către Sing” (cu 16 părți) a fost prezentat entuziasmant în revista „România literară”, de către regretatul critic literar Alex Ștefănescu, în 1996, acesta prezentând apoi, în 2005, tot în „România literară”, același volum, dar cu 43 de părți. Despre acest volum, „Către Sing”, au scris, apoi, apreciativ, alți importanți critici literari contemporani: acad. Ion Pop (în revista „Discobolul”), Gheorghe Grigurcu (în „România literară”), Ștefan Borbely (în revista „Poesis”), Ion Simuț (în revista „Familia”), Constantin Cubleșan (în revista „Tribuna”), Adrian Țion (în revista „Tribuna”), Horea Poenar (în revista „Echinox”).

Alexandru Sfârlea consideră că volumul „SensiaAlexandruSing” este o carte a crizei și a clarificării, adică momentul în care Sensul este aproape pierdut, dar conștiința devine mai lucidă ca oricând. Lansarea va avea loc în luna aprilie.