La Zilele oraşului Koml? desfăşurate în perioada 23 august - 5 septembrie a participat, ca în fiecare an, şi o delegaţie din oraşul înfrăţit, Beiuş. Delegaţia beiuşeană a fost condusă de chiar primarul Nicu-Silviu Odobasianu, alături de care s-au mai aflat Viorel Mateaş, secretarul Consiliului Municipal, consilierii locali Aurel Cozac şi Gheorghe Pop, precum şi consilierul judeţean Mikos J?nos. Beiuşenii au sosit la Koml? miercuri, 1 septembrie, şi au purtat discuţii cu reprezentanţii administraţiei de acolo în vederea întăririi relaţiilor de colaborare, îndeosebi pe tărâm economic. Investitorii maghiari s-au arătat interesaţi de colaborarea în domeniul prelucrărilor metalice, unde ar putea face firmelor beiuşene de resort mai multe comenzi ferme, iar ai noştri au solicitat celor din Koml? un spaţiu pentru o expoziţie cu produse din zona Beiuşului. Totodată, a fost vizitat Spitalul din Koml?, unul dotat după standarde occidentale, între specialiştii de acolo şi cei din Beiuş urmând să aibă loc schimburi de experienţă. Cât priveşte contribuţia efectivă a Beiuşului la Zilele oraşului înfrăţit Koml?, aceasta a constat într-o interesantă expoziţie de artă realizată chiar de unul dintre delegaţi, plasticianul Miklos J?nos.