Piesă inedită de teatru suprarealist - „Originea istoriei”
Manuscrisul „Originea istoriei” din arhiva familiei Dinu, păstrat mai bine de opt decenii, este adus pe scena virtuală de către PostModernism Museum.
Este vorba despre o piesă teatrală creată prin tehnica suprarealistă „cadavre exquis” de trei membri ai „laboratorului de investigație suprarealistă” din București: Hedda Sterne, Medi Wechsler Dinu și Teddy Brauner. Aceștia au experimentat forme radicale de creație colectivă în Bucureștiul interbelic, când Capitala era un laborator efervescent al avangardei europene. Experimentele au avut loc atât în timpul șederii lui Victor Brauner la București (1935-1938), cât și după plecarea acestuia la Paris. Piesa de teatru „Originea istoriei”, scrisă în perioada dintre anii 1936 și 1940, reprezintă o verigă lipsă în istoria teatrului experimental românesc. Aceste metode de creație colectivă suprarealistă erau utilizate ca forme de interogare a conștiinței și controlului (încercând uneori să le conteste), în contextul unor crize suprapuse - politice, ideologice, economice, care au condus în cele din urmă la Holocaust și la cel de-Al Doilea Război Mondial.
Manuscrisul „Originea istoriei” a fost prezentat în premieră în expoziția din Sala Mare a Institutului Cultural Român din București „Laboratorul de investigație suprarealistă: București 1933-1941ˮ, cu ocazia celebrării centenarului Suprarealismului din anul 2024 și a fost menționat în revista „Lettre International” nr. 124-125, 2025.
Spectacolul-lectură online este produs în cadrul proiectului „Din manuscris pe scena virtuală - restituirea piesei suprarealiste «Originea istoriei» de Hedda Sterne, Medi Wechsler Dinu și Teddy Brauner”.
Teatru din arhivă, manuscris inedit
Spectacolul-lectură multimedia prezentat publicului în premieră transformă documentul istoric în experiență dramaturgică contemporană. „«Originea istoriei» este o descoperire arhivistică și o dovadă că periferia europeană genera experimente la fel de radicale ca Parisul sau Berlinul. Suprarealismul din România trebuie și mai bine cunoscut și integrat ca parte vie a avangardei internaționale”, afirmă istoricul de artă Cosmin Nasui.
Piesa este publicată în premieră şi adaptată grafic de Cosmin Nasui. Spectacolul este disponibil pe canalele PostModernism Museum și Modernism.ro.
Spectacolul-lectură online poate fi vizionat aici https://youtu.be/G9r2oVn9Pvw
Comentarii
Nu există nici un comentariu.