Prin cele două divizii ale sale - Divizia de consiliere pentru responsabilitate socială (DCRE) şi Divizia de consiliere energetică (DCE), Centrul pentru dezvoltarea sustenabilă a afacerilor BHB îşi propune să asigure un sprijin direct mediului de afaceri.

Camera de Comerţ şi Industrie Bihor, în parteneriat cu  Fundaţia "Hajdú-Bihar Megyei Vállalkozásfejlesztési  Alapítvány" şi Asociaţia pentru Promovarea Afacerilor în România, a inaugurat ieri, în prezenţa oficialităţilor, Centrul pentru dezvoltarea sustenabilă a afacerilor BHB, situat în Oradea, str. M. Eminescu nr. 25, adresat agenţilor economici din judeţele Bihor şi Hajdu Bihar, din toate domeniile de activitate, cu posibilitatea extinderii la nivel regional şi naţional. "Proiectul BHB - Sustainable Development Business Center a fost finanţat din Programul de cooperare transfrontalieră Ungaria România 2007 - 2013, apelul 1101, acţiunea 2.1.1. - Dezvoltarea infrastructurii de afaceri. Valoarea totală a proiectului se ridică la 1.088.706 euro, cu perioadă de implementare 8 octombrie 2012 - 7 august 2014. Fără îndoială, readucerea în circuit a acestei clădiri în care se află Centrul BHB reprezintă o mândrie, deja aceasta a intrat în patrimoniul oraşului, ajungând pe locul binemeritat. Centrul BHB reprezintă o noutate pe piaţa bihoreană, printre obiectivele Proiectului aflându-se atât diversificarea serviciilor oferite de cei trei parteneri - cărora ţin, cu acest prilej, să le mulţumesc pentru sprijinul acordat -, cât şi conturarea unei abordări de dezvoltare transfrontalieră unitară ca metodă a consolidării mediului socio-economic bazat pe dezvoltarea economică durabilă" -  a afirmat dl. dipl.ing. Ioan Micula, preşedintele Camerei de Comerţ şi Industrie Bihor.

Alături de partenerii săi, CCI Bihor aduce, prin implementarea proiectului BHB - Sustainable Development Business Center, o noutate pe piaţa bihoreană, prin asumarea unui rol activ de interfaţă funcţională între mediul de afaceri din cele două judeţe şi structurile de susţinere a afacerilor de tipul centre şi incubatoare de afaceri, parcuri industriale şi alte organizaţii specifice. Concret, în cadrul Diviziei de consiliere pentru responsabilitate socială (DCRE) se regăsesc servicii  care vizează agenţii economici dornici să îşi dezvolte afacerea într-un mediu durabil, bazat pe: parteneriate interne viabile cu angajaţii firmei; minimizarea deşeurilor şi reciclarea materialelor; politici de piaţă bune bazate pe demersuri menite a menţine reputaţia întreprinderii; politici comunitare bune, care presupun o angajare pozitivă în comunitatea locală care poate contribui la identificarea de noi pieţe, clienţi sau oportunităţi de afaceri şi facilitarea de noi parteneriate cu alte firme. În ceea ce priveşte Divizia de consiliere energetică (DCE), prin intermediul acesteia se urmăreşte oferirea de informaţii şi eventuale soluţii privind creşterea eficienţei energetice şi reducerea consumului de energie în clădiri,  metode eficiente pentru scăderea consumului de energie, calcule şi materiale necesare în vederea folosirii eficiente a energiei etc. Ca funcţionalitate, Centrul acoperă o arie geografică considerabilă, deoarece se întinde inclusiv pe teritoriul maghiar, prin acţiunile InfoPoint-ului situat în Debrecen.

Selecţie on line a forţei de muncă

Pentru a răspunde nevoilor mediului de afaceri au fost semnate deja 17 acorduri de parteneriat cu structuri dispuse să sprijine dezvoltarea mediului economic prin acordarea de spaţii destinate activităţilor economice şi servicii conexe. Mai mult decât atât, site-ul centrului, www.bhb-center.ro oferă un motor de căutare a unor posibili parteneri de afaceri din Ungaria şi România, legislaţie relevantă şi, ca un element de maximă noutate, posibilitatea de a facilita procesul de selecţie a forţei de muncă prin intermediul unor interviuri online care scutesc persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă de costurile de deplasare şi sau cazare. "Centrul BHB, prin oferta sa, cumulează servicii de care agenţii economici pot beneficia fără a bate la mai multe porţi. Aşadar avem certitudinea că va fi bine primit pe piaţă şi companiile nu vor ezita să utilizeze Centrul BHB" - a precizat, la rândul său, dl. Constantin BADEA, director CCI Bihor şi manager proiect.