Importurile realizate de România în prima lună a acestui an şi-au redus din suflu, valoarea acestora coborând cu aproape 25% faţă de vârful conjunctural atins în luna decembrie 2003, însă exporturile şi-au continuat şi ele declinul, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică. Valoarea mărfurilor importate s-a situat la 1,53 miliarde de euro, în scădere semnificativă raportat la nivelul consemnat cu o lună în urmă (1,91 miliarde de euro), dar în creştere cu 8,6% faţă de ianuarie 2003. De cealaltă parte, exporturile s-au diminuat cu 2% comparativ cu luna precedentă, cifrându-se la 1,21 miliarde de euro. Deşi scăderea nu este de amploare, ea este de natură să stârnească îngrijorare, în condiţiile în care reprezintă o continuare a unui trend negativ remarcat şi în ultima lună a anului trecut, când valoarea mărfurilor livrate pe pieţele externe a consemnat o scădere de 9,6% raportat la situaţia din noiembrie. Faţă de aceeaşi lună din anul 2003, nivelul din ianuarie indică o creştere firavă, de doar 1,3%. Ca efect al acestor evoluţii, deficitul comercial s-a cifrat la 319,8 milioane euro, după ce în luna similară a anului trecut se situa la 213,8 milioane euro. Semnificativă în structura importurilor aferente lunii ianuarie este majorarea de 15,9%, respectiv de 34,4% a valorii achiziţiilor de maşini şi dispozitive mecanice, aparate şi echipamente electrice, respectiv a celei de produse metalurgice. În ceea ce priveşte exporturile, primele categorii cu o pondere semnificativă în total au fost şi cele care au raportat creşteri. Astfel, livrările de articole de îmbrăcăminte şi confecţii au avansat cu 10,8%, în vreme ce pentru maşini şi dispozitive mecanice, aparate şi echipamente electrice majorarea a fost de 15,7%. În schimb, valoarea livrărilor de produse metalurgice s-a redus cu 11,7%, iar cea a exporturilor de produse minerale s-a comprimat cu 17,3%.