Aşa cum s-a întâmplat cu cele mai multe societăţi vândute de către Agenţia Domeniilor Statului, SC Orser SA Oradea este pe cale să ajungă pe butuci. Din câte se pare, investitorul care a pus mâna pe cele mai mari sere din ţară, printre care şi cele de la Codlea, Lili Maria Schutz, nu a reuşit să-şi ducă la îndeplinire obligaţiile asumate prin contractul de vânzare-cumpărare, în momentul de faţă, majoritatea angajaţilor aflându-se în concediu fără salariu. Mai mult, datoriile societăţilor patronate de olteanca Maria Schutz către bugetele de stat şi către furnizori au crescut de la an la an... Datorii de aproape 100 de miliarde lei În urmă cu un an şi patru luni, mai exact în 10 octombrie 2002, Agenţia Domeniilor Statului înstrăina capitalul integral de stat al SC Orser Oradea către reprezentanta unei societăţi agricole din judeţul Dolj, pe nume Maria Schutz. La momentul respectiv, unitatea avea un capital de peste 76 de miliarde de lei, care a fost adjudecat în schimbul sumei de 8,3 miliarde lei, ce urma să fie achitată în tranşe. Bineînţeles că şi atunci existau datorii către bugete sau furnizori, însă cumpărătorul s-a angajat nu numai să le achite, dar şi să facă investiţii consistente. După aproape un an şi jumătate, însă, se poate spune că Serele din Oradea nu numai că n-au progresat, ci dimpotrivă, au ajuns într-o situaţie mai mult decât jalnică. Începând din luna octombrie, 500 din cei aproximativ 600 de angajaţi au fost trimişi în şomaj sau în concediu fără salariu. Cât priveşte restanţele la bugete, acestea au ajuns în momentul de faţă la peste 56 de miliarde lei, la care se adaugă alte 35 de miliarde lei, datorate furnizorului de energie termică, SC Electrocentrale SA, care, de fapt, a şi sistat livrarea agentului termic către societate. Astfel, neexistând posibilitatea înfiinţării unor plantaţii încă de-acum, din iarnă, singura speranţă a celor de aici este venirea primăverii cât mai grabnic. Una peste alta, cu ocazia ultimei şedinţe a Adunării Generale a Acţionarilor, Alexandru Pantea, cel care s-a aflat ani la rând la conducerea acestei societăţi, şi-a prezentat demisia, în locul lui fiind numit fostul director tehnic, Ştefan Tăsceanu. Sindicatul nu mai vrea să tacă Având în vedere că neachitarea obligaţiilor către bugetele de stat afectează în mod direct salariaţii, reprezentantul Sindicatului Liber Orser SA, Vasile Morar, a sesizat, vineri, Direcţia Generală a Finanţelor Publice (DGFP) Bihor, solicitând demararea procedurilor de executare silită. Interesant este faptul că, în disperare de cauză, Maria Schutz a început să-şi vândă sieşi activele, fapt sesizat, de altfel, şi de liderul de sindicat în adresa depusă la DGFP Bihor. "Vă aducem la cunoştinţă că patronatul încearcă să pună la adăpost bunurile imobile ale societăţii prin transferarea (vânzarea) lor către alte societăţi la care acţionar majoritar este aceeaşi Maria Schutz. Bunurile în discuţie ar fi următoarele: livadă, sediu, cămine nefamilişti de pe str. Podului. Prin urmare vă rugăm să înscrieţi sechestru asigurator asupra acestor bunuri", se arată în respectiva adresă. Nemulţumirea sindicatului este cu atât mai mare cu cât societatea a rămas restantă şi la achitarea drepturilor salariale ale angajaţilor. "Oamenii nu şi-au primit banii încă din luna decembrie şi lucrurile merg din ce în ce mai rău. Acesta este motivul pentru care m-am gândit să sesizez organele îndreptăţite despre ceea ce se întâmplă aici, deoarece suntem angajaţi aici de zeci de ani şi am vrea să nu o lăsăm să se ducă de râpă", ne spune liderul de sindicat, Vasile Morar. Am fi vrut să aflăm şi punctul de vedere al patronatului faţă de cele semnalate. Din păcate, însă, nu am reuşit să luăm legătura cu actuala proprietară a SC Orser SA, deoarece, conform declaraţiilor directorului Ştefan Tăsceanu, aceasta se afla în străinătate şi nu putea fi contactată. Am aflat doar că salariile aferente lunii decembrie s-au achitat chiar în ziua de vineri şi nimic mai mult, actualul director considerând că se află de prea puţin timp la conducere pentru a oferi detalii referitoare la activitatea unităţii. Nu ne rămâne, aşadar, decât să aşteptăm întoarcerea dnei Schutz în ţară, pentru a afla ce planuri are în privinţa Serelor din Oradea, care, încet-încet, devin nişte amărâte de solarii...