Formulare noi pentru declaraţiile lunare de evidenţă a salariaţilor
Angajatorii pot găsi pe adresa www.anofm.ro noul formular pentru declaraţia lunară privind evidenţa nominală a asiguraţilor şi a obligaţiilor de plată la bugetul asigurărilor pentru şomaj, valabil din luna septembrie 2004. Noul formular pentru completarea declaraţiei lunare privind evidenţa nominală a asiguraţilor şi a obligaţiilor de plată la bugetul asigurărilor pentru şomaj este valabil din luna septembrie 2004. Angajatorii vor depune declaraţiile lunare, în mod obligatoriu, în format electronic, respectiv suport magnetic sau e-mail. Numai în cazuri temeinic justificate, directorul executiv al agenţiei pentru ocuparea forţei de muncă poate aproba, pentru angajatorii cu mai puţin de cinci salariaţi, depunerea declaraţiei lunare pe suport de hârtie.
Noul formular cuprinde o serie de câmpuri ce nu erau incluse în vechiul formular, structura declaraţiei a fost modificată, precum şi modul de completare a declaraţiei rectificative. De asemenea, angajatorii vor putea depune declaraţia lunară şi prin intermediul Serviciului Electronic Naţional. Declaraţia se depune la agenţia judeţeană pentru ocuparea forţei de muncă în a cărei rază teritorială se află sediul angajatorului, până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se datorează drepturile salariale şi veniturile de natura acestora. Astfel, pentru luna august, declaraţiile pot fi depuse până pe data de 25 septembrie.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.