Asociaţia Oamenilor de Afaceri din România (AOAR) consideră că o creştere a deficitului bugetar al României la 5%-7% din PIB, în următorii ani, este necesară pentru a stimula investiţiile publice, se arată într-un comunicat al Asociaţiei. Posibilitatea relaxării deficitului fiscal a fost discutată în cadrul unei întâlniri cu oficialii Fondului Monetar Internaţional, printre care s-au aflat negociatorul-şef pentru România, Neven Mates, şi reprezentantul rezident în România, Graeme Justice. Deficitul bugetar aferent anului 2003 a fost de 2,4% din PIB, iar pentru acest an legea bugetului prevede un deficit de 3% din PIB. Ministrul Finanţelor Publice, Mihai Tănăsescu, a anunţat recent că deficitul bugetar va fi mai redus decât cel stabilit, noul obiectiv urmând să fie stabilit împreună cu FMI.Reprezentanţi AOAR au afirmat că aceste resurse ar trebui să favorizeze parteneriatele de tip public-privat, reducând rolul de investitor al statului. În acelaşi timp, antrenarea firmelor româneşti competitive în aceste proiecte ar contribui la o creştere sănătoasă a cererii interne de bunuri şi servicii. Oficialii FMI şi-au exprimat însă îngrijorarea că majorarea deficitului bugetar, deşi benefică în primii ani, ar putea conduce la dificultăţi şi la înrăutăţirea unor indicatori macroeconomici pe termen lung. Membrii AOAR au mai propus delegaţiei FMI să evalueze posibilitatea ştergerii "imediate şi generale" a datoriilor istorice înregistate de societăţile comerciale, întrucât cea mai mare parte a acestora sunt rezultatul schimbărilor din domeniul legislativ şi evoluţiilor economice caracteristice perioadei de tranziţie. Asociaţia susţine lichidarea rapidă a companiilor care nu sunt capabile să îşi achite la zi datoriile curente, în următoarele 12 luni de la ştergerea restanţelor istorice. Reprezentanţii FMI au apreciat ca realistă şi propunerea privind reducerea blocajului financiar prin tranzacţionarea creanţelor comerciale cu vechime mai mare de un an la Bursa Română de Mărfuri. Oamenii de afaceri au mai susţinut necesitatea reducerii semnificative a impozitelor directe, şi, în special, a taxării salariilor, chiar din acest an. Pierderile înregistrate de bugetul de stat ar urma să fie compensate prin majorarea impozitelor indirecte.