După ce în urmă cu două săptămâni au fost afişate rezultatele finale ale primei sesiuni de admitere, conducerea Universităţii din Oradea se pregăteşte de cea de-a doua sesiune de admitere, care va avea loc în intervalul 7 - 16 septembrie. Pentru sesiunea de admitere din toamnă au rămas neocupate pentru ciclul de licenţă 3.596 de locuri, din care 24 bugetate şi 3.572 cu taxă. Tot în această perioada va avea loc şi depunerea dosarelor pentru admiterea la masterat, unde sunt disponibile peste 5.500 de locuri.

 

În sesiunea din iulie a concursului de admitere de anul acesta s-au înscris 5.662 candidaţi pe un număr de 7.295 de locuri din care 1.638 bugetate şi 5.657 cu taxă. Au confirmat ocuparea locurilor 4.255 de candidaţi, cu 75 mai puţin decât în anul universitar precedent. De asemenea, în cazul a 4 facultăţi au fost suplimentate locurile cu taxă. Astfel, la Facultatea de Arhitectură şi Construcţii a fost suplimentat cu 77 numărul locurilor bugetate, la Protecţia Mediului - cu 205, la Ştiinţele Juridice - cu 100, în timp ce Facultatea de Ştiinţe Socio-Umane va avea în plus faţă de sesiunea precedentă de admitere 129 de locuri. De asemenea, candidaţii care vor să urmeze cursurile unei specializări fără plată o mai pot face la facultăţile de Teologie Ortodoxă, Textile-Pielărie şi altele unde mai sunt disponibile 24 de locuri bugetate de stat. Totodată, în perioada 7 - 16 septembrie 2009 va avea loc şi depunerea dosarelor pentru admiterea la masterat. Pentru acest tip de studii, Universitatea din Oradea scoate la concurs pentru anul universitar 2009 - 2010 5.543 de locuri, din care 1.505 în sistem anteBologna. Dintre acestea 186 sunt locuri fără taxă şi 1.319 nebugetate. Pentru masterul nou, în sistem Bologna, sunt disponibile 4.038 de locuri, din care 714 locuri bugetate şi 3.324 cu taxă. Pentru studiile doctorale, Universitatea din Oradea dispune de o ofertă de 175 de locuri - 30 fără taxă şi 145 cu taxă.

Perioada restanţelor, tot mai aproape

Studenţii care nu au promovat examenele în sesiunile anterioare se pot prezenta în perioada 1 - 20 septembrie 2009 la noi examinări. Studentul are dreptul la o singură reexaminare gratuită, dacă aceasta se face în anul în care a fost contractată materia, adică în acelaşi an universitar. În caz contrar, trebuie refăcut contractul de disciplină. Taxa pentru refacerea disciplinei este stabilită conform unei formule de calcul. Astfel, taxa de şcolarizare este împărţită la numărul de credite de an, iar cifra rezultată se înmulţeşte cu numărul de credite pe disciplină. De asemenea, studenţii care nu sunt mulţumiţi de notele obţinute în sesiunea de examene se vor putea prezenta în intervalul 22 - 27 septembrie a.c. la reexaminările care le permite să obţină note mai bune.