Pe parcursul lunii octombrie, inspectorii Direcţiei de Sănătate Publică au luat la puricat chioşcurile şcolare. Şi au găsit numeroase nereguli, au aplicat amenzi şi au stabilit măsuri de îndreptare a situaţiilor care contravin legii.

Personalul de specialitate abilitat din cadrul Serviciului de Control în Sănătate Publică al DSP Bihor a desfăşurat o activitate de control privind verificarea modului de respectare a prevederilor Ordinului M.S.P. nr. 1563/2008 (pentru aprobarea Listei alimentelor nerecomandate preşcolarilor şi şcolarilor şi a principiilor care stau la baza unei alimentaţii sănătoase pentru copii şi adolescenţi) şi a Legii nr. 123/2008 (pentru o alimentaţie sănătoasă în unităţile de învăţământ preuniversitar). Controlul a vizat conformarea celor care deţin chioşcuri care funcţionează în incinta unităţilor de învăţământ din judeţul Bihor la prevederile celor două acte normative şi, în special, verificarea comercializării, sau nu - în mod normal, a alimentelor nerecomandate preşcolarilor şi şcolarilor. Au fost efectuate până în prezent 24 de acţiuni de control la chioşcurile din incinta unor unităţi de învăţământ din Oradea, Aleşd, Marghita şi Salonta. Principalele deficienţe constatate cu ocazia acestor controale au fost: comercializarea de alimente nerecomandate şcolarilor de tipul produselor de patiserie cu aport caloric/unitatea de vânzare de peste 300 Kcal; dulciuri cu un conţinut de peste 15 grame zaharuri/100 g produs; băuturi răcoritoare în ambalaj original - legislaţia prevede că „în incinta şcolilor se va vinde numai apă potabilă sau minerală îmbuteliată, pentru a crea copiilor deprinderea de a o bea"; absenţa buletinelor de analiză fizico-chimică pentru produsele de patiserie comercializate; neefectuarea controlului medical periodic pentru angajaţii chioşcurilor, conform reglementărilor HG nr. 355/2007; lipsa dovezii cunoaşterii normelor de igienă de către personalul care lucrează la chioşcuri, prin diplome care atestă efectuarea Cursului privind noţiunile fundamentale de igienă. Pentru deficienţele constatate, în funcţie de gradul de risc la adresa sănătăţii publice şi în conformitate cu legislaţia sanitară în vigoare, s-au aplicat 2 amenzi în valoare de 7.000 lei şi 4 avertismente. S-a dispus retragerea de la comercializare a 240 litri de băuturi răcoritoare în ambalaj original şi 2,5 kg de dulciuri. S-a solicitat comercianţilor conformarea imediată la prevederile celor două legi care guvernează alimentaţia sănătoasă în şcoli, iar cu ocazia recontroalelor anumite neconformităţi au fost corectate. „DSP Bihor va continua acţiunile de control la chioşcurile din incinta unităţilor şcolare pentru asigurarea unei alimentaţii sănătoase a preşcolarilor şi şcolarilor. Este esenţială educaţia în familie privind alimentaţia sănătoasă a copiilor şi adolescenţilor, ca mijloc de prevenire pe termen lung a consecinţelor negative asupra sănătăţii", atrage atenţia directorul executiv al instituţiei, dr. Marius Pîrcioagă.