Bacalaureatul de toamnă - Examenele se desfăşoară în trei centre
Ediţia de doua a examenului de Bacalaureat 2010 a debuta ieri, cu proba orală la limba şi literatura română. Pentru absolvenţii orădeni care nu au putut participa la ediţia din iulie, din diverse motive, precum şi pentru cei care nu au luat nota minimă la una din probele scrise, examenul a fost organizat în trei centre: la Colegiul Tehnic "Constantin Brâncuşi", Colegiul Tehnic "Traian Vuia" şi la Liceul Teologic Baptist "Emanuel".
La examenul de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română şi în limba maternă au fost înscrişi 273 de absolvenţi, la două din centre examinarea încheindu-se ieri, examenul continuând astăzi la un singur centru. Un singur candidat s-a prezentat pentru susţinerea examenului la limba maternă maghiară, toţi cei examinaţi în prima zi trecând proba.
La ediţia august-septembrie 2010 s-au înscris în total 1.268 de candidaţi, din care 273 care nu s-au prezentat deloc în iulie, restul fiind candidaţii care nu au reuşit să promoveze una din probele pe care le presupune Bacalaureatul. Mâine şi poimâine va avea loc evaluarea competenţelor lingvistice într-o limbă modernă, iar între 26 şi 27 august - evaluarea competenţelor digitale. Probele scrise de la examenul de bacalaureat încep în 30 august cu limba şi literatura română.
Doar ca autorul...'"transformarii"(nu neparat ESTETICE!)ALE ACELEASI POZE este cu tehnica de lucru la CALCULATOR la nivelul unui copil de gardinita care...se joaca pt.a invata deformare pozelor la calculator! Pacat de nasul distinsei d-ne (frumoasa,de altfel) de la...masa(coltul din dreapta1),care nas ,saracul,o ia cand la stanga ,cand la dreapta +inaintea si inapoi! P.S.Candidata din primul rand-stanga (la mijlocul randului-vizibil abia pe jumatate!) AR FI MERITAT O POZA DE..PRIM PLAN (este frumoasa si ar fi luminat... POZA). Poate ca autorul "indicatiei" cu:"click pe imagine....",ar fi capatat de la frumoasa candidata un pupic de multumire (DUPA CE-I TRECEAU EMOTIILE PROBEI!).