Elevii claselor X-XII de la Colegiului Tehnic "Dimitrie Leonida", în parteneriat cu elevii clasei a VIII-a A de la Colegiul Naţional "Mihai Eminescu", au desfăşurat, ieri, o vizită tematică la Episcopia Ortodoxă a Oradiei. Acţiunea face parte dintr-o serie de activităţi cuprinse în cadrul proiectului "Bihoreni iluştri: Roman Ciorogariu, Demetriu Radu, Aurel Lazar, Rimler Karoly".

Vizita de ieri la sediul Episcopiei Ortodoxe a Oradiei a fost un prilej de încântare spirituală pentru elevi. Aceştia, însoţiţi de profesorii celor două unităţi şcolare implicaţi în proiect, au fost primiţi în capela şi muzeul Episcopiei. "Elevii s-au bucurat de atmosfera specială, religioasă şi de înaltă simţire naţională din această instituţie. Prin intermediul lucrărilor de artă, al obiectelor de cult şi al frescelor, elevii au intrat în contact şi cu istoria spirituală locală", ne-a declarat Elisabeta Ungur, profesoară de istorie la C.T. "Dimitrie Leonida". Proiectul este la cea de-a doua ediţie, anul trecut desfăşurându-se sub titulatura: "Bihoreni iluştri: Aurel Lazăr, Iosif Vulcan, Ady Endre".

Parteneri în acest proiect sunt Complexul Muzeal al Ţării Crişurilor, Facultatea de Istorie, Geografie şi Relaţii Internaţionale din cadrul Universităţii Oradea, Episcopia Ortodoxă a Oradiei, precum şi Episcopia Greco-Catolică.