Duel de la distanţă - Antal şi Ionescu şi-au prezentat planurile pentru următorul mandat
După ce şi-au prezentat programele manageriale în faţa cadrelor didactice de la Facultatea de Medicină, miercuri şi joi candidaţii la funcţia de rector a Universităţii din Oradea şi-au prezentat proiectele profesorilor de la Facultatea de Istorie, Relaţii Internaţionale, Ştiinţe Politice şi Ştiinţele Comunicării şi Facultatea de Ştiinţe Socio-Umane.
Primul care a vorbit profesorilor a fost actualul rector Cornel Antal, care a spus că restructurarea Universităţii trebuie continuată, însă doar în urma unor analize riguroase, cu stabilirea unor principii clare şi consultarea consiliilor departamentelor şi facultăţilor. De o părere asemănătoare a fost şi celălalt candidat, Gheorghe Ionescu, care a declarat că „restructurarea trebuie continuată cu responsabilitate şi maximă transparenţă, după consultarea departamentelor şi facultăţilor". O altă problemă ridicată a fost conlucrarea dintre rector şi Senatul Universităţii. Discuţiile au pornit de la faptul că în condiţiile separării puterii executive (rector, prorectori, decani, directori de departamente) de cea legislativă (Senat, consiliile facultăţilor, consiliile departamentelor), colaborarea dintre cei doi poli este vitală pentru performanţă profesională şi eficienţă economică. „Realizarea unei structuri de personal echilibrate în raport cu sarcinile, revizuirea organigramei structurilor administrative, comasarea unor structuri, reevaluarea necesităţii de personal sunt obiectivele care vor figura pe agenda mea şi care implică analize atente pe fiecare structură de personal, corelarea lor, asigurarea unui raport adecvat între personalul didactic şi cel administrativ", a spus Cornel Antal, în timp ce Gheorghe Ionescu a marşat pe redimensionarea aparatului central. „Acest lucru va fi pentru mine şi Consiliul de administraţie o prioritate fundamentată, însă, pe un audit intern, judicios efectuat".
Problema spaţiilor rămâne de actualitate
Chestionaţi asupra posibilităţii reducerii de la 30 la 20% a cotei de venituri care revine administraţiei centrale a Universităţii, cei doi candidaţi au avut şi aici păreri asemănătoare. Antal a spus că se va supune deciziei Senatului şi a explicat că din cei 30%, 10% revin aparatului central, 10% se cheltuie pentru încălzire, consum de energie electrică şi 10% se cheltuie pentru reechilibrarea situaţiei unor facultăţi al căror buget este negativ. „Reducerea cotei de 30% ar putea însemna, însă, transferul unor cheltuieli înspre facultăţi, cu toate problemele care decurg de aici", a spus Cornel Antal. De cealaltă parte, Gheorghe Ionescu a declarat: „Propunerea mea este ca 80% din veniturile proprii să rămână la dispoziţia departamentelor, ajustând, astfel, bugetul acestora." Pornind de la faptul că Facultatea de Istorie, Relaţii Internaţionale, Ştiinţe Politice şi Ştiinţele Comunicării îşi desfăşoară activitatea în două amplasamente diferite (str. Universităţii nr. 1 şi str. Traian Blajovici nr. 2), lucru care creaază disfuncţionalităţi, profesorii au vrut să afle care este strategia candidaţilor pentru dezvoltarea bazei materiale. Ambii candidaţii au spus că spaţiile prezentă o problemă la mai multe facultăţi, că acest lucru se întâmplă din cauza crizei economice, dar că vor susţine necondiţionat solicitările Consiliului Facultăţii a cărui rol va fi acela de a identifica şi avansa soluţii. Cornel Antal a încheiat întâlnirea cu profesorii, spunând că: „Accentul trebuie să cadă, de acum, pe consolidarea calitativă a programelor de studii existente, pe creşterea performanţelor lor. Obiectivul strategic de poziţionare a Universităţii din Oradea în categoria celor cu încredere ridicată reclamă cu prisosinţă un asemenea efort."
cine se aduna in jurul unui individ ca ionescu ori e orb ori ticalos ca el!