Greva de avertisment dă peste cap învăţământul pentru o zi
Activitatea didactică de la Universitatea din Oradea va fi blocată pe întreg parcursul zilei de azi, după ce atât cadrele didactice, cât şi studenţii au hotărât să protesteze faţă de prevederile noii Legi a educaţiei, ce ar urma să intre în vigoare. Acelaşi lucru se va întâmpla şi în preuniversitar, însă doar parţial, întrucât, mai mult de jumătate dintre cadrele didactice bihorene şi-au manifestat intenţia de a intra la ore.
Cadrele didactice preuniversitare şi cele universitare, dar şi studenţii care învaţă la Universitatea din Oradea au decis să protesteze astăzi, printr-o grevă generală, astfel că nu se vor ţine cursuri. "Principala nemulţumire a noastră este legată de adoptarea noii Legi a educaţiei, care permite politizarea instituţiilor de învăţământ, desfiinţează autonomia universitară şi reduce foarte mult rolul organizaţiilor sindicale şi studenţeşti", a spus liderul Sindicatului Corpul Profesional Universitar din cadrul Universităţii din Oradea, Gheorghe Ionescu. Totodată, profesorii universitari sunt nemulţumiţi de efectele Legii salarizării unice, prin care pierd diferite drepturi salariale, dar şi de faptul că rectorii ar putea fi aleşi pe criterii politice, iar aceştia ar numi ulterior întreaga structură de conducere a instituţiilor de învăţământ superior. Mai mult, cadrelor didactice li se vor alătura şi studenţii orădeni, care, potrivit reprezentanţilor acestora, Adrian Dume, nu se vor prezenta nici ei la cursuri, nemulţumiţi de prevederile noii Legi a educaţiei. "Dacă se va adopta noua Lege a educaţiei, aşa cum am stabilit cu ceilalţi reprezentanţi ai studenţilor din întreaga ţară, vom trece la proteste şi mitinguri de amploare", a precizat Dume. De asemenea, Sindicatul Liber din Învăţământ (SLI) Bihor le-a recomandat dascălilor din sistemul preuniversitar să recurgă şi ei la grevă. "În urma întrunirii Consiliului Liderilor, care a avut loc luni, am luat hotărârea să ne afiliem protestelor la nivel naţional, iar joi (azi - n.n.), cadrele didactice să nu participe la ore. Aceasta este recomandarea noastră. Noi nu putem obliga niciun cadru didactic să facă sau nu grevă. Este decizia fiecăruia", a precizat Ioan Ţenţ, preşedintele SLÎ Bihor. Cât priveşte proba de evaluare a competenţelor digitale din cadrul examenului de Bacalauret, conducerea Inspectoratului Şcolar Judeţean Bihor consideră că aceasta se va desfăşura în mod normal. "A fost trimisă o notificare tuturor centrelor unde se susţine zilele acestea examenul de Bacalaureat şi nu am primit niciun semnal că în vreunul dintre ele membrii comisiei vor participa la grevă. Dacă va apărea în cursul zilei de mâine (n.r. - azi) vreun liceu în care membrii comisiei vor participa la grevă, atunci aceştia vor fi înlocuiţi cu alţi profesori. Suntem pregătiţi şi pentru acest lucru", a precizat Ramona Bacter, purtătorul de cuvânt al ISJ Bihor.
Substituire și substituit; nevoi sociale vs nevoi sociale de educație Nevoile de educație sunt nevoi sociale, constituind de fapt cerințele pe care societatea le formulează față de sistemul educativ, concret comunitatea le formulează față de instituția școlară. Nevoile de educație vor genera multe neclarită în sistem, deoarece disputa va fi tot timpul între nevoile sociale și cele educaționale.(este totuși o implicație logică...); ... cum A implică B și B implică inevitabil A,..., concluzia sistemul educativ va fi obligat să se adapteze și mai ales să se radapteze ori de câte ori apar nevoi sociale nesatisfăcute.(vezi forma legii... ciudată lege...). Conform raționamentului legii atunci când societatea în funcționarea ei ar avea disfuncționalități, dezechilibre între diferite sectoare, atunci și EDUCAȚIA va fi schimbată. Astfel, EDUCAȚIA va perpetua și ea dezechilibrele din sfera socialului și le va amplifica. Deci: EDUCAȚIA va fi un substitut al schimbărilor sociale care vor surveni în societatea românească. Întrebare mea adresată guvernanților: Dacă neconcordanțele între educație și social se vor amplifica, pe care din cele două ar trebui să o schimbăm??? ( ... cum massmedia manipulează la greu, atunci cu certitudine Educația se face vinovată de toate relele societății...) Confuzia legii este între: - nevoi sociale; - nevoi sociale de educație... vezi: Apel național pt rescrierea Legii Educației Naționale în regim de urgență. http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=126751 -------------------- ...amendarea ipocriziei si demascarea autocratiei, intr-o societate in care reflexele superficialitatii, si ridicolul modifica deja structura firii umane... vezi: ...-p25985058.html ...-p02225042.html dacă ești de acord semnează și promovează petițiile vezi și: http://gabrielnicolaeteodorescu.wordpress.com http://fiz-edu.time2forum.net/