Sesiuni de formare la Inspectoratul Şcolar
Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor desfăşoară sesiuni de formare şi de certificare pentru 200 de cadre didactice. Sesiunile debutează în această săptămână. Prima este în cadrul proiectului „Formarea profesorilor de matematică şi ştiinţe în societatea cunoaşterii", beneficiar fiind IŞJ Bihor în parteneriat cu instituţia similară din Bucureşti, Siveco România şi Tehne România. Proiectul a intrat în al doilea an de implementare.
„Pe parcursul primului an de implementare, conform graficului de activităţi al proiectului, a fost elaborat un curriculum interdisciplinar, integrat la decizia şcolii, naţional, acreditat, pentru matematică, fizică, chimie, biologie, am elaborat şi dezvoltat două cursuri de formare propuse în proiect şi am conceput, dezvoltat şi administrat instrumente informatice", a precizat inspectorul şcolar general Dorel Luca, managerul proiectului. Sesiunile de formare şi certificare vor începe de luni. Coordonatorii proiectului au realizat un portal al proiectului care a permis înscrierea online a viitorilor cursanţi, cursurile fiind digitizate şi integrate în portal. Alte 100 de cadre didactice vor fi abilitate pentru activitatea cu adulţii. Acest lucru se va realiza prin proiectul „A doua şansă, o nouă şansă", implementat de Inspectoratul Şcolar Judeţean Caraş-Severin, în calitate de beneficiar, şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor, Asociaţia Nevo Parudimos şi Fundaţia Ruhama, în calitate de parteneri.
La nivelul judeţului Bihor, pentru activitatea de formare pentru cadrele didactice care vor preda în cadrul programului „A doua şansă", s-au organizat două sesiuni de formare: 24-29 octombrie 2011, respectiv 31 octombrie -5 noiembrie 2011. Ambele sesiuni se vor desfăşura în Băile Felix.



MULT zgomot pt.....NIMIC! Frumos SPUS, despre CUR..riculul lui MARGA,dar in realitate este pirdere de BANI si VREME (daca nu ....afacere pe bani PUBLICI!). Cu CAT se ALEGE \"CINEVA\" din INSPECTORAT de la aceasta AFACERE! CINE (din \"grangurii\"din Bihor si Bucuresti) STAU IN SPATELE celor de a Siveco România şi Tehne România. Ne-ar putea RASPUNDE(matematic)inspectorul general LUCA? P.S.Daca s-ar vrea o adevarata sprijinire a profesorilor (mai ales tineri sau incepatori si...dornici de performanta REALA),INSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN (prin inspectorul general LUCA...) ar putea apela la profesorii cu experienta (si cu rezultate REALE)DIN BIHOR . UNII CHIAR AU EXPERIENTA(pozitiva) INTERNATIONALA. CE ZICETI domnule INSP. GENERAL LUCA si insp. de specialitate. ..................... DAR.....ca la politica (fie ea si scolara!): De te-ating te feri in laturi\' De vorbesc sa taci din gura! Ce mai vrei cu-a tale sfaturi, Cand cunostii a lor MASURA? (citat din M.Eminescu-pamfletarul si POETUL!) IAR ATUNCI CAND VEZI MISEII,SPRE IZBANDA FACAND PUNTE.................. NU TE PRINDE LOR TOVARAS, TE-OR INTRECE NATARAII,.. SI DE-AI FI CU STEA IN FRUNTE!!......