Vesselenyi Tiberiu, decan interimar la IMT
Pentru că din 30 martie decanul facultăţii de Inginerie Managerială şi Tehnologică (IMT) Constantin Bungău îşi va prelua funcţia de ordonator de credite al Universităţii din Oradea, iar postul va rămâne neocupat, rectorul Cornel Antal a emis o decizie prin care l-a numit în locul lui Bungău pe Vesselenyi Tiberiu.
În urma ordinului remis de Ministerul Educaţiei, de astăzi, 30 martie, prof. univ. dr. Constantin Bungău îşi va prelua atribuţiile de ordonator de credite al Universităţii din Oradea. Funcţia pe care o deţinea înainte, cea de decan al Facultăţii de Inginerie Managerială şi Tehnologică, va rămâne astfel vacantă. Pentru a preîntâmpina situaţia ca Facultatea de Inginerie să rămână fără conducere, actualul rector a emis o decizie prin care i-a confirmat pe post pe Vesselenyi Tiberiu ca decan şi Ionela Voichiţa Hule ca prodecan. Ambele funcţii sunt interimare până când se va alege un nou rector şi se vor organiza concursuri pentru ocuparea lor. Noua conducere îşi va începe activitatea de vineri, 30 martie 2012.
Minune, sorboneilor ! Nici nu a fost bine uns in functia de Ordonator-manipulator abil de credite, ca d-l Bungau a si lansat un Mesaj al rectorului pe saitul Universitatii, semnand cu o calitate pe care in mod oficial nu o detine: "Rector al Universitatii". Ahtiat dupa putere, onorabilul nu stie ca in termenii legii fapta sa se incadreaza la "fals in acte publice" si "uzurparea unei calitati oficiale". Potoliti-va, domnilor ... sau aveti rabdare pana dupa alegerile locale !