Ca în fiecare an pe 24 iunie, Societatea Cultural-Patriotică „Avram Iancu” - Filiala Oradea aduce un omagiu celui care a fost supranumit „Crăișorul Munților” - Avram Iancu.

 

Societatea Cultural Patriotică „Avram Iancu” – Filiala Oradea, în colaboare cu Fundația pentru Protejarea Monumentelor Istorice Bihor, organizează miercuri, 24 iunie, o serie de manifestări publice dedicate împlinirii a 202 ani de la nașterea „Crăișorului Munților” - Avram Iancu.

Manifestările vor debuta la ora 9.30, cu primirea invitaților, urmată de ceremonial militar-religios în Parcul Traian, la Bustul eroului național. Acesta se va desfășura după următorul program: primirea oficialităților și salutul drapelului de luptă; intonarea imnului de stat al României; Te Deum în memoria eroului național Avram Iancu; alocuțiuni; depunere de buchete de flori; defilarea detașamentului de onoare; scurt moment artistic susținut de Grupul vocal „Moștenitorii Cântecului”, de la Palatul Copiilor și Elevilor Oradea, prof. coordonator Anamaria Gal.

În continuare, cei prezenți se vor deplasa spre Cercul Militar Oradea (str. Mihai Eminescu nr. 5), unde, de la ora 11.30, este programat simpozionul intitulat „România în cel De-al Doilea Război Mondial”, coordonator fiind prof. univ. dr. Ioan Laza.

Simpozionul se va desfășura după următorul program: intonarea imnului de stat; intonarea imnului Societății Cultural-Patriotice „Avram Iancu”; deschiderea simpozionului – gen. bg. (r) Grigore Bartoș; lansarea Revistei „Identitatea Națională”; scurt moment artistic.

Manifestarea se va încheia la ora 13.30.