În mai puţin de trei luni de la pornirea agentului termic, locatarii Asociaţiei de proprietari "Blocul Turn" de pe Republicii au reclamat cel puţin opt avarii pe reţelele secundare ale altor consumatori din zonă, care, implicit, au dus la sistarea căldurii şi apei calde către propriile apartamente.

Sezonul rece a debutat pentru locatarii celor 57 de apartamente din Blocul Turn de pe strada Republicii cât se poate de prost. La câteva zile de la debutul furnizării agentului termic, instalaţiile învechite au şi început să cedeze. Au urmat zile întregi în care, din cauza lucrărilor la reţelele secundare, furnizarea apei calde şi a agentului termic a fost sistată. După finalizarea lucrărilor, bucuria de a avea din nou confort termic în apartamente a fost de scurtă durată, o altă reţea fisurându-se. "Pe data de 8 octombrie s-a pornit căldura, însă, la scurt timp, a început sarabanda întreruperilor de furnizare a agentului termic. Muncitorii veneau şi montau câte un colier şi nu reporneau bine instalaţia că se fisura în altă parte. Întreg sezonul rece am reclamat opt astfel de avarii la reţelele secundare", ne-a declarat Ioan Vavură, administratorul Asociaţiei de Proprietari "Blocul Turn". Acesta a precizat că pe cheltuiala locatarilor în anii precedenţi a înlocuit toate reţelele de încălzire din apartamente şi că nu înţelege de ce CET-ul nu îşi asumă o obligaţie similară în ceea ce priveşte propriile reţele. "Noi, locatari Blocului Turn, ne-am înlocuit reţelele pentru agentul termic. Nu este corect ca, de fiecare dată când se fisurează o conductă, toţi ceilalţi consumatori să sufere. În mod normal, ar trebui oprită căldura doar pe porţiunea de reţea avariată şi nu în întreaga zonă. Faptul că nu se poate sista încălzirea şi apa caldă doar pe reţelele secundare de alimentare pe care apar defecţiuni şi avarii se explică prin aceea că vanele de pe aceste reţele prezintă defecţiuni majore, necesitând reparaţii şi chiar înlocuirea acestora. Am solicitat în repetate rânduri celor de la Electrocentrale să se preocupe de deficienţele constatate, însă nu am primit niciun răspuns", ne-a mai precizat Ioan Vavură.

În planul de investiţii pe 2011
Problemele semnalate de locatari par să fie cunoscute de către reprezentanţii CET-ului. "Într-adevăr, de la începutul actualului sezon de încălzire au avut loc opt întreruperi în alimentarea cu căldură a Blocului Turn. Acest lucru s-a întâmplat, în primul rând, din cauza uzurii conductelor şi, în al doilea rând, a traseelor acestora care sunt pe lângă diverse construcţii (în special garaje) apărute de-a lungul anilor şi care au îngreunat accesul la conducte. Având în vedere aspectele de mai sus, a fost demarat deja un proiect de investiţii pentru reabilitarea reţelelor secundare ale punctului termic care alimentează şi Blocul Turn. Faza de proiect a lucrării a fost deja cuprinsă în planul de investiţii pe 2011", a declarat Eustafie Ilisei, reprezentantul Electrocentrale Oradea.