În şedinţa festivă organizată ieri la sediul IPJ Bihor cu ocazia sărbătorii Zilei Poliţiei Române au fost avansaţi în gradul profesional următor 265 de poliţişti - 196 agenţi şi 69 de ofiţeri, din care trei ofiţeri şi trei agenţi de poliţie înaintea îndeplinirii stagiului minim.

Au fost avansaţi înaintea îndeplinirii stagiului minim comisar (la gradul de comisar şef) Tiberiu Bochiş, şef Birou de Combatere a Infracţiunilor contra Patrimoniului din cadrul Poliţiei Municipiului Oradea, inspector principal (subcomisar) Călin Marius Moş, din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor şi comisar (comisar şef) Remus Indrei, şeful Poliţiei Municipiului Beiuş din cadrul IPJ Bihor. De asemenea, au fost avansaţi înaintea îndeplinirii stagiului minim agent şef (agent şef principal) Silviu Gudiu, din cadrul Serviciului Poliţiei Rutiere, agent şef (agent şef principal) Radu Gug, din cadrul Biroului de Combatere a Infracţiunilor contra Persoanei, Poliţia Municipiului Oradea, agent şef (agent şef principal) Ionel Laslo, din cadrul Biroului Poliţiei Rutiere, Poliţia Municipiului Oradea. Şase poliţişti bihoreni au fost premiaţi de Corpul Naţional al Poliţiştilor pentru rezultate profesionale deosebite, şi anume subinspector Traian Sabău de la serviciul de investigare a fraudelor, din cadrul Poliţiei Municipiului Beiuş, pe agent şef principal investigaţii criminale din cadrul Poliţiei Aleşd, Florin Alexandru Modog, agent şef principal Marius Corpaş de Poliţia Marghita, investigaţii criminale. Au mai fost răsplătiţi pentru profesionalism în prinderea cu operativitate a suspectului în cazul omorului comis pe strada Aluminei din Oradea, la sfârşitul lunii februarie a.c., agent Lucian Matei, poliţia municipiului Oradea investigaţii criminale, agent Cornel Brebe şi agent Sergiu Zgărdău, de la Secţia nr. 8 de Poliţie Rurală Tinca. La evenimentul festiv din sala de şedinţe a IPJ Bihor au participat poliţişti în funcţie, foşti poliţişti, foşti comandanţi ai poliţiei bihorene, procurori etc. Comisarul şef Adrian Bucur, comandantul IPJ Bihor, le-a mulţumit colegilor pentru rezultatele deosebite obţinute în decursul anului trecut, dar şi în primul trimestru al acestui an. Dintre cei prezenţi îi amintim pe Valentin Mirişan, procuror general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea, Gavrilă Ghilea, prefectul judeţului Bihor, Viorel Gavra, prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor, generalul Fekete Casaba, şeful Căpităniei de poliţie Hajdu-Bihar, comisar-şef Eugen Boc, comandant adjunct al IPJ Bihor precum şi comisar-şef Ioan Brândaş, adjunct al comandantului IPJ Bihor.

Activităţi demonstrative ale poliţiei

Concomitent cu şedinţa festivă, în curtea IPJ Bihor s-au desfăşurat activităţi specifice ale poliţiei, acestea fiind în principal pe placul copiilor veniţi să îi vadă pe poliţişti „în acţiune" de ziua lor. Dintre activităţile desfăşurate de poliţişti amintim: prezentarea câinilor de serviciu, prezentarea tehnicii de luptă, a aparaturii din dotare şi a mijloacelor auto folosite la intervenţiile poliţiştilor din cadrul Serviciului Poliţiei de Intervenţie Rapidă, demonstraţii de autoapărare în sala de sport, mai apoi cetăţenii au văzut expuse armele pe care poliţiştii bihoreni le au în dotare, vizitatorilor le-a fost prezentat laboratorul mobil de criminalistică, a avut loc un exerciţiu demonstrativ de cercetare în cazul unei infracţiuni. Doritorii au putut, pe grupuri, să viziteze sediul IPJ Bihor. Bineînţeles că majoritatea vizitatorilor au fost copii de la şcoli şi grădiniţe din municipiu. Pe chipurile lor se putea citi o fascinaţie extraordinară deoarece puteau să vadă cu ochii lor echipamentele şi dotarea de care dispun poliţiştii. În jurul amiezii, în sala festivă s-a desfăşurat o lansare de carte - „În căutarea adevărului", scrisă de col. (r.) Dumitru Bucur, expert criminalist, fost şef al Biroului Criminalistic (în perioada noiembrie 1978 - iulie 1987) şi fost şef Birou în cadrul Serviciului Judiciar (în perioada decembrie 1973 - mai 1977)  din cadrul Poliţiei Bihorene. Începând din primul trimestru al anului 2002, s-a stabilit prin lege că pe data de 25 martie să fie sărbătorită, an de an, Ziua Poliţiei Române. Alegerea acestei date este legată de simbolul creştin al Bunei Vestiri aflat pe primul steag al Marii Agii, simbol ce a fost preluat şi pe actualul drapel al Poliţiei Române. În anul 1822 domnitorul Grigore Dimitrie Ghica i-a înmânat Marelui Agă Mihăiţă Filipescu (şeful poliţiei din acele timpuri) drapelul pe care este cusută sigla Steagului Agiei. Alături de siglă se află o ghirlandă din aur în interiorul căreia este prezentată Maica Domnului, înaintea îngerului ce-i aduce vestea cea bună (Buna Vestire).