Sosirea în Oradea a consilierului Michel Tharin, din cadrul Poliţiei de Proximitate şi Restructurare, din Geneva (Elveţia), a prilejuit, în cursul zilei de ieri, organizarea unei conferinţe de presă, având ca subiect de discuţie istoricul, organizarea şi scopul Poliţiei de Proximitate. Proiectul Poliţiei de Proximitate este în curs de a fi implementat pe teritoriul României, inclusiv în Oradea. Acest proiect a avut drept punct de pornire încheierea unui acord de cooperare dintre România şi Elveţia, în urmă cu patru ani, în vederea aderării ţării noastre la U.E. Primul centru pilot din România unde a fost înfiinţată o unitate a Poliţiei de Proximitate a fost oraşul Piteşti. Acesta a fost urmat, în 2001, de Piatra Neamţ. În cursul anului trecut, s-a demarat implementarea acestui sistem în toate oraşele mari din ţară, pentru ca, pe parcursul acetui an, să fie introdus pe 75% din teritoriul ţării. Scopul proiectului îl constituie apropierea structurii poliţieneşti de cetăţean. Oficialul elveţian a accentuat chiar asupra ideii că însuşi sediul unei astfel de instituţii se vrea, cel puţin, în Elveţia, unul lipsit de rigorile poliţieneşti (culoare sau birouri sumbre), ci un loc unde oamenii să se simtă bine şi să aibă o stare de confort interior, când apelează la lucrătorii Poliţiei de Proximitate. "Cel mai important lucru este ca cetăţeanul să se simtă bine acolo unde locuieşte, să aibă încredere în poliţişti şi să fie conştient de faptul că poate apela oricând la această instituţie. Dar, să nu uităm că în spatele uniformei se află o fiinţă umană. Poliţia trebuie să aibă o bună colaborare cu cetăţenii, în primul rând, dar şi cu administraţia locală, cu factorii politici etc, şi, în general, relaţiile interumane dintre acestea să se îmbunătăţească. Poliţia de Proximitate se vrea a fi, în primul rând, o unitate care să faciliteze contactul dintre cetăţean şi poliţişti", a subliniat Michel Tharin. Încă din cursul anului 2003, au fost organizate o serie de cursuri de instruire a poliţiştilor români, ca agenţi ai Poliţiei de Proximitate. Pentru a se vedea în ce măsură dau roade acţiunile acestei structuri, au fost realizate mai multe sondaje de opinie în rândul cetăţenilor. Acestea au relevat rezultate bune, în sensul că, din ce în ce mai mult, populaţia se adresează Poliţiei de Proximitate. În opinia lui Michel Tharin, proiectul are succes în România. Oficialul elveţian a mai specificat că cel mai mare neajuns care s-a remarcat la poliţiştii români, în momentul demarării acestui sistem, a fost schimbarea de mentalitate care se impunea. Poliţistul român trebuie să înţeleagă că acesta se află în slujba cetăţeanului. În al doilea rând, Poliţia trebuie să informeze cetăţenii cu privire la activităţile instituţiei. În vederea implementării acestui proiect, pentru anii 2003-2004, a fost alocat, de către ţara parteneră, un buget de un milion de euro. Aceşti bani sunt destinaţi cheltuielilor legate de deplasări, organizarea cursurilor şi stagiilor de pregătire, precum şi dotării cu echipamente.