Artistul fotograf Csíki János din Paleu, membru al AIEFA, surprinde publicul iubitor de artă fotografică printr-o expoziție personală inedită, intitulată „In Memoriam Holocaust”.

                             

Ziua Internațională de Comemorare a Victimelor Holocaustului, precum și ediția a XI-a a Festivalului Internațional „Carol Pop de Szathmári - Szathmári Pap Károly”, eveniment organizat de Asociaţia Internațională „Euro Foto Art” (AIEFA), în parteneriat cu Summit Agro România, sub auspiciile Federației Internaționale de Artă Fotografică (FIAP), recunoscut de UNESCO, a oferit posibilitatea organizării unei expoziții personale a artistului fotograf Csíki János din Paleu, membru al AIEFA, intitulată „In Memoriam Holocaust”. Expoziția, formată din 52 de fotografii alb-negru fotografiate în lagărele de exterminare de la Auschwitz, Birkenau și Mauthausen, prezintă locurile în care au fost asasinați circa șase milioane de evrei de toate vârstele. Prima expoziție, organizată în parteneriat cu Fundația de Protejare a Monumentelor Istorice din județul Bihor (FPMIB), a fost vernisată, în prezența autorului, joi, 26 ianuarie, la Sinagoga Sion din Oradea. „Comunitatea evreilor din Oradea a fost importantă în permanență pentru orașul nostru. Data de 27 ianuarie este ziua în care suntem datori să ne amintim de cei 30.000 evrei orădeni deportați din orașul nostru și executați în taberele de externare de la Auschwitz, Birkenau și Mauthausen. Spre satisfacția noastră, Oradea este singurul oraș din România, care a pus în valoare Sinagogile restaurate, în care sunt organizate în permanență manifestări culturale adecvate”, a menţionat Angela Lupșea, directorul executiv FPMIB. În cadrul vernisajului, Angela Lupșea a mulțumit președintelui Comunității Evreiești din Oradea și ing. Felix Koppelman, pentru susținerea permanentă a manifestărilor, precum și directorului Departamentului Cultură al Federației Comunităților Evreiești din România și director al Centrului Comunitar Evreiesc Oradea - Robert Schorr - pentru prezență. Mulțumirile ei au fost adresate apoi președintelui AIEFA, Ștefan Tóth István, pentru organizarea manifestărilor dedicate unor evenimente importante pentru orașul nostru, precum și artistului fotograf expozant Csíki János, pentru această expoziție care prezintă locurile de care trebuie să ne amintim mereu. Președintele AIEFA și-a exprimat bucuria revederii publicului prezent la acest eveniment comemorativ cu ocazia organizării expoziției dedicate Zilei Internaționale de Comemorare a Victimelor Holocaustului. Acesta a felicitat autorul expoziției, pentru efortul depus în realizarea fotografiilor și i-a înmânat Certificatul de patronaj al AIEFA numărul 003/ 2023. După vernisaj, a avut loc concertul „Shalom Chaverim”, susținut de Filarmonica din Oradea. Vineri, 27 ianuarie, la Carei, a avut loc vernisajul expoziției organizată de AIEFA, în parteneriat cu Fotoclubul „Vasile Vénig László”, Fundația Centru de promovare a Turismului Cultural „Grof Károlyi și Visit Carei, în prezența unui public numeros, a autorului și a președintelui AIEFA. Publicul prezent la evenimentul comemorativ, printre care s-au aflat și elevii Liceului  „Joseph Calasanctius” și „Simion Bărnuțiu” din Carei, a fost salutat de artistul fotograf Bikfalvi Zsolt EFIAPb, vicepreședintele FCVVL din Carei. În continuare, a luat cuvântul președintele AIEFA, curatorul principal al evenimentului, care a mulțumit pentru colaborarea și condițiile oferite în organizarea expoziției și a înmânat artistului fotograf expozant Certificatul de patronaj al AIEFA numărul 004/ 2023.

Reprezentantul Comunității Evreiești din Satu Mare, Roth Alexandru, a prezentat apoi contextul în care au fost puse în „mișcare” lagărele de exterminare de la Auschwittz, Birkenau și Mauthausen, în care au pierit și foarte mulți evrei din județul Satu Mare. În încheierea discursului, a subliniat faptul că datoria noastră este să milităm cu toții pentru pace. Artistul fotograf dr. Hágó Attila Nándor, președintele președintele FCVVL din Carei, a prezentat câteva gânduri legate de comemorarea victimelor Holocaustului. În încheiere, artistul fotograf expozant a precizat faptul că, prin prezenta expoziție, a vrut să aducă aminte de persoanele care, în perioada anilor 1940 – 1945, au pierit în taberele de exterminare. La ambele vernisaje momentele muzicale au fost susținute de către reprezentantul Grupului Cultural „Sole Fide”, artistul Thurzó Sándor József.