Cel puţin 23 de persoane au fost ucise, iar multe altele au fost rănite grav în atacuri aeriene la Duma, la periferia capitalei Damasc, potrivit unui ONG.

"Printre morţi se află şase copii şi şapte femei", a anunţat sâmbătă Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului cu sediul în Marea Britanie. Activişti din zona respectivă susţin că avioanele erau ruseşti, dar DPA precizează că nu a putut verifica în mod independent aceste afirmaţii. Ei au precizat că avioanele au vizat piaţa Kouatly din Duma, lângă capitală.

Înregistrări video postate pe YouTube de către activişti surprind oameni ducând răniţi către dube, pentru a fi transportaţi departe de piaţă, cuprinsă de un incendiu.

Săptămâna trecută, un atac aerian similar, la Duma, care se află la est de Damasc, în regiunea Ghotta, s-a soldat cu cel puţin 57 de morţi şi peste 100 de răniţi. Ghotta de Est a fost vizată frecvent de atacuri aeriene ale forţelor loiale lui Bashar al-Assad.

Observatorul a anunţat că bilanţul unui raid din noaptea de vineri spre sâmbătă, la Bou Kamal, a ajuns la 71 de morţi, între care se află şi şase copii.

O coaliţie militară condusă de către Statele Unite efectuează, începând din septembrie 2014, atacuri aeriene împotriva forţelor SI şi altor extremişti. Rusia, un aliat apropiat al preşedintelui sirian al-Assad, şi-a început atacurile aeriene împotriva forţelor rebelilor din cadrul opoziţiei şi grupării jihadiste pe 30 septembrie.